Průtahy v soudním řízení? Podejte návrh na určení lhůty k provedení procesního úkonu!

Průtahy v soudním řízení? Podejte návrh na určení lhůty k provedení procesního úkonu!
V jednom z minulých článků jsme se zabývali tím, jak se bránit stížností proti průtahům v řízení, nevhodnému chování soudních osob, narušování důstojnosti soudního řízení.

Dnes se podíváme na to, jak lze podat návrh na určení lhůty k provedení procesního úkonu soudu, tj. například k nařízení jednání.

Předpokladem k tomu, abyste byli oprávněni podat :

 

2. návrh na určení lhůty k provedení procesního úkonu, u kterého dochází k průtahům v řízní je, že jste již podali

1. stížnost na průtahy v řízení, která však podle Vás nebyla vyřízena řádně.

 

Pokud by tomu tak nebylo, soud se Vaším návrhem zabývat nebude a návrh odmítne.

 

Návrh se podává soudu, který vede řízení, u kterého dochází k průtahům, přičemž z návrhu musí být patrné:

1. kdo jej podává (tzn. nelze podat anonymní návrh),

2. o jakou věc (zpravidla označeno spisovou značkou řízení) a jaký procesní úkon se jedná (např. nařízení jednání),

3. v čem jsou spatřovány průtahy v řízení (např. žaloba byla podána dne X, od tohoto dne nebylo ve věci provedeno soudem ničeho, nebylo nařízeno jednání, apod.),

4. čeho se domáháte (např. aby bylo nařízeno jednání ve lhůtě do X dnů).

 

Návrh musí být podepsán a datován.

 

Soud má lhůtu 5 dnů od dne doručení návrhu, aby se k návrhu vyjádřil a věc postoupil zpravidla nadřízenému soudu (to neplatí, směřuje-li návrh proti Nejvyššímu soudu nebo Nejvyššímu správnímu soudu, v takovém případě rozhodne o něm jiný senát tohoto soudu, příslušný podle rozvrhu práce) k posouzení; s návrhem předloží celý spis. O tomto postupu je soud povinen informovat navrhovatele, který je účastníkem řízení.

 

Příslušný soud rozhoduje o návrhu na určení lhůty usnesením. Soud návrh odmítne, kromě již shora uvedeného důvodu, také z důvodu toho, že návrh byl podán někým, kdo není k jeho podání vůbec oprávněn, anebo jestliže navrhovatel neopravil nebo nedoplnil řádně návrh v určené lhůtě, jinak o něm rozhodne bez jednání do 20 pracovních dnů ode dne, kdy mu byla věc předložena nebo kdy byl návrh řádně opraven nebo doplněn.

 

V případě, že by soud na návrh reagoval tím, že úkon, jehož provedení se účastník v návrhu domáhá provede, nebo soud dospěje k závěru, že k průtahům v řízení nedochází, návrh zamítne.

 

Pokud soud návrhu vyhoví, uvede v usnesení konkrétní procesní úkon, který musí být soudem proveden, a současně stanoví pro jeho provedení lhůtu.

 

Co je důležité, že v případě, že soud návrhu vyhoví, platí náhradu nákladů řízení účastníkovi, tj. navrhovateli, stát. Proti usnesení nejsou přípustné žádné opravné prostředky.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190103

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít