Promlčení přestupku spáchaného v dopravě. Změna! Víme jak to bude od 1.10.2015.

pravniservis24.cz

V souvislosti s přestupky spáchanými v dopravě velmi často slýcháme, že se řidiči tak dlouho vymlouvají a omlouvají, až je za přestupek nelze potrestat, protože uplyne zákonem stanovená lhůta v délce jednoho roku od jeho spáchání a přestupek je promlčený. Tato praxe o se však od 1.10.2015 změní.


Novela zákona o přestupcích, která vstupuje v účinnost od dne 1.10.2015, doplňuje stávající ustanovení o další dva odstavce, které stanoví následující:

 

1.

Běh lhůty pro projednání přestupku se přerušuje zahájením řízení o přestupku, jakož i vydáním rozhodnutí o přestupku, jímž je obviněný z přestupku uznán vinným; je-li prvním úkonem v řízení vydání příkazu o uložení pokuty, přerušuje se běh lhůty jeho doručením.

 

2.

Přerušením běhu lhůty pro projednání přestupku začíná běh nové lhůty pro projednání přestupku; přestupek však nelze projednat, uplynuly-li od jeho spáchání dva roky.

 

Tato ustanovení mají zabránit shora uvedené praxi, kdy docházelo k promlčení jednotlivých přestupků.

 

Úkonem správního orgánu, tj. např. zahájením řízení, se běh lhůty přeruší a začne běžet nová roční lhůta. Prodloužení lhůty o jeden rok bude znamenat každý shora uvedený úkon stanovený zákonem.

 

Pokud byste snad měly za to, že tuto skutečnost budou úřady zneužívat a řízení donekonečna prodlužovat, tak to není pravda. Zákon totiž současně stanoví, že přestupek bude nutné tímto způsobem projednat ve lhůtě dvou let od jeho spáchání. To je nová maximální lhůta pro projednání přestupku. Novela tak dává správnímu orgánu dvojnásobný čas na prošetření přestupku.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198347

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít