Prokura - zvláštní druh plné moci

Prokura - zvláštní druh plné moci

Prokura je zvláštním druhem plné moci, kterou podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku zmocňuje prokuristu k právním jednáním, ke kterým dochází při provozu obchodního závodu nebo pobočky, a k nimž se jinak vyžaduje zvláštní plná moc. Nepodnikatelé (nadace, ústav, spolek, společenství vlastníků jednotek, apod.) ale i podnikatelé, kteří však nejsou zapsáni v obchodním rejstříku, prokuru udělit nemůžou.


Při udělení prokury v ní musí být výslovně uvedeno, že se jedná o prokuru.  Uděluje-li podnikatel prokuru pro některou pobočku svého obchodního závodu nebo pro některý z několika svých obchodních závodů, označí výslovně pobočku nebo obchodní závod. Prokuristu lze udělit pouze fyzické osobě, která je povinna vykonávat funkci prokuristy s péčí řádného hospodáře.

 

Omezení prokury vnitřními pokyny nemá účinky vůči třetím osobám, i když bylo zveřejněno, avšak zcizovat a zatěžovat nemovitosti (prodej, zřízení zástavního práva, apod.) může prokurista pouze tehdy, je-li mu toto právo v prokuře výslovně přiznáno. Je-li prokura udělena více osobám, platí, že každý prokurista zastupuje podnikatele samostatně, ledaže by podnikatel při udělení prokury určil jinak (např. že musí jednat vždy dva prokuristé společně). 

 

Prokurista se podepisuje tak, že k firmě podnikatele připojí svůj podpis a údaj označující prokuru a byla-li prokura udělena pro jednotlivou pobočku nebo jeden z více obchodních závodů, připojí také údaj označující pobočku nebo obchodní závod.         

 

Udělil-li podnikatel prokuru, je povinen bez zbytečného odkladu zapsat do obchodního rejstříku jméno a adresu místa pobytu, popřípadě také bydliště, liší-li se od adresy místa pobytu, datum narození a rodné číslo, bylo-li přiděleno, prokuristy, jakož i způsob, jakým jedná, včetně uvedení údaje o tom, že se prokura vztahuje jen na určitou pobočku nebo na určitý závod, jejich identifikace a údaj o tom, zda je prokurista oprávněn zcizit nebo zatížit nemovitou věc.

 

Prokura zaniká zejména vypovězením ze strany prokuristyodvoláním ze strany podnikatele, smrtí prokuristy, ale i převodem nebo pachtem obchodního závodu nebo pobočky, pro které byla udělena. Smrtí podnikatele prokura nezaniká, ledaže bylo ujednáno něco jiného. 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198369

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít