Přizpůsobení zápisu v obchodním rejstříku platné právní úpravě

Přizpůsobení zápisu v obchodním rejstříku platné právní úpravě
Všechny existující obchodní společnosti a družstva měly povinnost do 30. června 2014 přizpůsobit stav zápisu v obchodním rejstříku požadavkům zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob.

V praxi to nejčastěji znamená, že tyto obchodní společnosti a družstva měly povinnost nechat do obchodního rejstříku dozapsat ty údaje, jejichž zápis předchozí právní úprava obsažená v obchodním zákoníku nevyžadovala či vůbec neznala.

Jedná se například o zápis údaje o počtu členů statutárního orgánu, údaje o počtu členů kontrolního orgánu, údaje o druhu podílu společníka ve společnosti s ručením omezeným, či údaje, že na podíl společníka ve společnosti s ručením omezeným byl vydán kmenový list.

 

 

Výčet údajů, které musí být v obchodním rejstříku povinně zapsány, obsahuje ust. § 25 a násl. zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob.

 

Pokud obchodní společnosti nebo družstva k dnešnímu dni ještě nepřizpůsobily stav zápisu v obchodním rejstříku požadavkům citovaného zákona, rejstříkový soud je k tomu vyzve a ke splnění této povinnosti jim stanoví dodatečnou přiměřenou lhůtu. Uplyne-li však tato dodatečně poskytnutá lhůta marně, soud na návrh rejstříkového soudu nebo osoby, která na tom osvědčí právní zájem, obchodní společnost nebo družstvo zruší a nařídí její likvidace. V praxi již tedy k výzvám rejstříkových soudů může docházet a také dochází.

 

Výše uvedený postup se uplatní i na nepodnikatelské subjekty zapsané do jiných veřejných rejstříků jako např. nadace, nadační fondy či obecně prospěšné společnosti.

 

Neuplatní se však prozatím na spolky, kterým ze zákona lhůta na přizpůsobení stavu zápisu ve spolkovém rejstříku běží až do 31. prosince 2016.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195531

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít