Právníci a jejich profese - kde je kdo?

Právníci a jejich profese - kde je kdo?
Orientujete se v právnických profesích? Víte, kdo všechno Vám může poskytovat právní služby? Pokud si nejste zcela jisti, je tu pro Vás následující stručný přehled pro pochopení „kdo je kdo“.

PRÁVNÍK – je absolventem právnické fakulty, tj. jedná se o osobu právnicky vzdělanou. Právnické vzdělání je nutným předpokladem pro výkon níže uvedených profesí, stejně tak ale právník může pracovat i jako elektrikář, řidič tramvaje… nebo například FIREMNÍ PRÁVNÍK, tj. interní právník společnosti.

 

ADVOKÁT – je právník s nejméně 3 letou praxí v advokacii, který jediný je obecně oprávněn poskytovat právní rady – do jeho působnosti tedy spadá např. příprava smlouvy advokátem, právní poradenství, zastupování u soudu apod. Čekatelem na profesi advokáta, který dosud nesložil advokátní zkoušky je tzv. ADVOKÁTNÍ KONCIPIENT.

 

NOTÁŘ – je právník, který je za předpokladu složení notářských zkoušek a minimální délky praxe státní mocí pověřen k určitým specifickým úkonům, tj. např. ověřování listin, podpisů či skutečností, správě dědictví apod. Notářů je ze zákona pouze omezený počet – osoba, která již složila notářské zkoušky, avšak na funkci notáře stále čeká, se nazývá NOTÁŘSKÝ ČEKATEL; osoba, která zkoušky dosud nesložila a připravuje se na ně pak NOTÁŘSKÝ KONCIPIENT.

 

SOUDCE – je právník, který je nejméně 30 let starý, splnil podmínku tříleté praxe u soudu a složil justiční zkoušku, který reálně vykonává moc soudní. Právník, který se na funkci soudce teprve připravuje, se nazývá JUSTIČNÍ ČEKATEL. Kromě soudce na soudu působí mj. též další administrativní personál, přičemž jedním z nich jsou i tzv. VYŠŠÍ SOUDNÍ ÚŘEDNÍCI, kteří se rovněž podílejí na rozhodovací pravomoci soudů, a to v jednodušších věcech.

 

STÁTNÍ ZÁSTUPCE – je právník, který složil závěrečnou zkoušku a který reprezentuje stát při ochraně veřejného zájmu, tj. zejména v trestních věcech. Adeptem na funkcí státního zástupce je pak tzv. PRÁVNÍ ČEKATEL.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190070

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít