Pravidla jednání u soudu ve zkratce

pravniservis24.cz
Kategorie: Právní servis 24 - Právní tipy
Datum: 15. 10. 2015
Tagy: soud, soudní řízení, pravidla jednání u soudu
Přečteno: 10039x


Každému v životě se může stát, že bude nutné, aby vstoupil do soudní budovy a účastnil se soudního jednání. Dnes se proto podíváme na to, jakým způsobem se u soudu chovat.


Kontrola u vstupu do soudní budovy

Vstup do soudní budovy je strážen justiční stráží, která stojí hned u vstupu. Zpravidla je zde také rám, kterým je nutné projít a rentgen k prozkoumání obsahu zavazadel. V případě, že se ozve pískot poté, co projdete bránou, počítejte s tím, že se vás stráž zeptá, zda nemáte něco u sebe, co by mohlo pískot způsobit, případně Vás zkontrolují ručním skenerem. Důvodem této prohlídky je zákaz nošení zbraní, a jiných nebezpečných věcí do budovy soudu, apod. Pokud byste snad zapomněli v tašce nožík, může se Vám stát, že bude u vstupu zabaven a vrácen při Vašem odchodu.

 

Hledání jednací místnosti

Po vstupu je nutné nalézt jednací místnost, ve které se jednání koná. Tato je označena v předvolání k jednání, zpravidla je určeno patro, ve kterém se místnost nachází a číslo jednací místnosti/ číslo dveří. Pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat justiční stráže u vstupu do budovy, určitě Vám pomohou.

 

Vstup do jednací místnosti jen na zavolání!

Poté, co najdete jednací místnost, vyčkejte až do ní budete zavolání. Děje se tak buď prostřednictvím rozhlasu nebo si pro Vás na chodbu dojde zapisovatelka, případně třeba asistent soudce, apod.

 

Kde si sednout?

Po vstupu do jednací místnosti je samozřejmě vhodné pozdravit, můžete si odložit kabát, apod. Nyní přichází v úvahu otázka, kam si vlastně máte sednout.

 

Kde sedí žalobce, žalovaný a svědci?

Pokud jste účastníkem řízení, pak platí pravidlo, že žalobce (stejně jako insolvenční navrhovatel, poškozený v trestním řízení, státní zástupce, …) sedí vždy po pravé ruce z pohledu soudce (tj. z Vašeho pohledu po Vaší levé ruce). Naopak žalovaný (dlužník v insolvenčním řízení, obžalovaný, apod.) sedí z pohledu soudce po jeho levé ruce (tj. z Vašeho pohledu po Vaší pravé ruce). Pokud byste snad byli svědkem, budete čekat na výzvu soudce, abyste vstoupili do jednací místnosti, protože tento si Vás zavolá v momentě, kdy přijde na řadu v rámci jednání Váš výslech (na začátku jednání vstupte s ostatními osobami, soudce Vám sdělí, kdy Váš výslech proběhne, tj. zda si Vás zavolá nebo zda výslech proběhne hned na začátku jednání).

 

Jak oslovujeme soudce a ostatní osoby v místnosti?

Soudce v průběhu jednání oslovujeme pane předsedo (odvozeno od předsedy senátu, a to i v případě, že se jedná o samosoudce). Pokud hovoříme o ostatní osobách, pak tyto titulujeme dle jejich postavení v řízení, tzn. např. právní zástupce žalovaného (případně lze oslovit dle titulu, pokud ho víte, tj. pane magistře, pane doktore), státní zástupce, poškozený (případně pr. zástupce poškozeného), svědek, apod.

 

Mluvit jen po vyzvání předsedou!

Mluvit při soudním jednání lze zásadně poté, co jste k tomu vyzvání předsedou. Pokud chcete reagovat na nějakou skutečnost, lze ve vhodnou chvíli zdvořile naznačit, že byste se k věci rádi vyjádřili, ale začít mluvit k věci lze až poté, co Vám bude skutečně uděleno slovo.

 

Jedná se o insolvenční řízení?

V případě, že se hodláte účastnit jednání ve věci insolvenčního řízení, pak vyjma situace, kdy jste insolvenčním navrhovatelem a jedná se např. o jednání o úpadku dlužníka, sedíte vždy na místě veřejnosti. Stejné platí v případě, že se chcete účastnit jednání pouze ze svého vlastního zájmu. Za takové situace lze očekávat dotaz soudce, zda jste za veřejnost, případně jaký máte vztah k dané věci.  

 

Závěrem je třeba upozornit, že v soudních budovách bývají u jednacích místností vyvěšena pravidla, jakým způsobem se při jednání chovat, proto lze doporučit, pokud si nejste jisti, přijít na jednání o chvíli dříve a tato pravidla si přečíst.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920098

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít