Praktický návod jak využívat svého práva nahlížet do soudního spisu

pravni-servis24.cz

V případě, že vedete soudní spor, je třeba využívat svého práva nahlížet do spisu. Dnes se podíváme na to, jakým způsobem se toto práva v praxi realizuje.


Chcete se do soudního spisu podívat - jak na to?

V případě, že se rozhodnete nahlédnout do soudního spisu, pak prvním krokem, který je třeba učinit, je se objednat (osobně, telefonicky) k nahlédnutí do spisu u soudu. Při objednání je nutné sdělit spisovou značku, která byla Vašemu sporu před soudem přidělena. Poté, co se objednáte, dostavíte se na příslušný soud, kde buď je zřízena samostatná kancelář pro nahlížení do spisů, případně se nahlížení děje přímo v kancelářích jednotlivých kanceláří soudu daných oddělění.

 

Nahlížet do spisu nejdete přímo Vy jako účastník sporu?

V případě, že nahlížet do spisu nejdete přímo Vy jako účastník sporu, pak je nutné druhé osobě udělit substituční plnou moc (pokud se jedná o plnou moc udělovanou právnickou osobou, podepisuje ji statutární orgán příslušný za tu kterou právnickou osobu jednat, pokud nejde nahlížet přímo člen tohoto statutárního orgánu).

 

Možnost pořizovat kopie

Ze spisu je možné si pořizovat kopie. Tyto kopie lze pořídit okopírováním přímo na soudě (kopie se hradí prostřednictvím kolků, které zakoupíte v pokladně soudu) nebo si lze kopie učinit elektronickým způsobem (mobilní telefon, fotoaparát, ruční scanner, apod.).

 

Nahlíží do spisu i protistrana?

O nahlížení do spisu je učiněn záznam, kdy do toho je uvedena délka nahlédnutí a datum, včetně uvedení osoby, která nahlížela. Záznam podepisuje nahlížející osoba a je založen do soudního spisu (lze tak poznat, že protistrana byla také nahlížet do spisu).

 

Kdy je vhodné do spisu nahlížet?

Nahlížet do spisu doporučujeme zpravidla v bezprostřední době před konáním soudního jednání, kdy lze zpravidla očekávat, že tam jsou veškeré dokumenty, na základě kterých bude soud jednat. Pamatujte také například na to, že pokud od soudu obdržíte např. žalobu, vyjádření účastníka, apod., tak s tímto neobdržíte kopie důkazů, které byly do spisu založeny, proto pokud je nemáte k dispozici, využijte svého práva nahlížet do spisu.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198323

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít