Praktický návod jak využívat stránky justice.cz – insolvenční rejstřík

pravniservis24.cz
Zatímco v jiném díle jsme se zabývali webovými stránkami Ministerstva spravedlnosti ČR v části týkající se rejstříků různých subjektů, dnes se podíváme na část týkající se insolvenčního rejstříku. Opět si ukážeme jak a co lze zde nalézt.

 

Základní vyhledávání

Insolvenční rejstřík umožňuje základní vyhledávání dle názvu subjektu (tj. vyhledávání korporací), dle jména a příjmení, případně dle identifikačního čísla osoby.

 

Pozor!

Volba klíče k vyhledávání je velmi důležitá, protože pokud zadáte např. jméno a příjmení osoby, zatímco klíčem pro vyhledávání bude zadán subjekt, příslušnou osobu vyhledávač nenalezne, a to ani když v insolventním rejstříku tento subjekt skutečně figuruje, proto si na tuto „předvolbu“ pro vyhledávání dejte pozor.

 

Pokročilé vyhledávání

Pokročilé hledání Vám umožňuje hledat v insolvenčním rejstříku, pokud neznáte veškeré informace, lze tak hledat dále např. dle rodného čísla, spisové značky, stavu řízení, apod.

 

Pokud znáte pouze jméno a příjmení osoby, je možné, že ve výsledcích hledání se Vám objeví více výsledků z důvodu shody, pak bude nutné znát alespoň datum narození hledané osoby, případně její bydliště, apod.

 

V insolvenčním rejstříku lze nalézt osobu, případně subjekt, na který byl podán insolvenčí návrh nebo která sama na sebe insolvenční návrh podala. Zjistit stav řízení, kdy tento je rozdělen do fáze před rozhodnutím o úpadku a po rozhodnutí o úpadku. Dále je zde sekce přihlášky, ze které lze jednoduše zjistit kolik a jaké věřitele dlužník má. Neméně důležitou záložkou jsou incidenční spory, tj. např. spory o pravost a výši pohledávek, apod. Pro zbývající dokumenty, které nelze nikam podřadit slouží oddíl ostatní.

 

V čem tkví role insolvenčního rejstříku?

Role insolvenčního rejstříku a znalost vyhledávání v něm je velmi důležitá z jednoho prostého důvodu. Pokud máte dlužníka, nikdy nevíte, v jaké ekonomické kondici se nachází, a proto se vyplatí čas od času insolvenční rejstřík kontrolovat, protože o tom, že osoba na sebe podala insolvenční návrh nebo že tento podal někdo jiný, se nedozvíte jinak, než že tento budete kontrolovat.

 

Fatální následky nepodání přihlášky včas!

Závěrem k tomu jen snad doplním, že lhůta pro podávání přihlášek do insolvenčního řízení je propadná, to znamená, nepodáte-li včas přihlášku, nemůžete být v rámci insolvenčního řízení uspokojeni, což má zpravidla fatální následky.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1896769

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít