Praktický návod jak určit název nové společnosti

Praktický návod jak určit název nové společnosti
V případě, že se rozhodnete založit společnost, pod jejímž názvem chcete podnikat, budete muset určit její název, nebo-li obchodní firmu. Obchodní firmou je název, pod kterým je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku.

Jak má takový název znít, aby vyhovoval požadavkům zákona.

Platí, že jménem právnické osoby je její název, který musí odlišit právnickou osobu od jiné osoby a obsahovat označení její právní formy. Právní formou je myšleno např. a.s., akc. spol. (akciová společnost),  s.r.o., spol. s r.o. (společnost s ručením omezeným), a jiné. 

 

Obchodní firma nesmí působit klamavě, tj. nesmí klamat například o tom, co je předmětem podnikání nebo činnosti společnosti, jaké služby tato společnost poskytuje nebo jaké výrobky prodává.

 

Po zvolení názvu společnosti, je vhodné navštívit webové stránky Ministerstva spravedlnosti www.justice.cz, a zde tento zadat do vyhledávání. Doporučujeme zadat i jazykové mutace či jen části názvu. Tímto krokem zjistíte, zda společnost se shodným či podobným názvem již neexistuje. Obdobný postup lze doporučit také na webových stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví ČR, www.upv.cz, kde v  sekci ochranné známky vyhledáte, zda Váš název společnosti není shodný či podobný se zněním zaregistrované  ochranné známky, a nezasahuje do práv jejího majitele.

 

Obchodní rejstřík při zápisu společnosti zkoumá, zda obchodní firma není zaměnitelná s jinou již existující zapsanou, popřípadě není-li klamavá. Pokud by obchodní rejstřík dospěl k závěru, že tomu tak je, společnost s tímto názvem nezapíše.

 

Neznamená to však, že celý proces založení společnosti musí začít znovu. Postačí, pokud společnost vyhotoví notářský zápis, jehož obsahem bude změna původního názvu společnosti, a následně opětovně podá návrh na zápis do obchodního rejstříku. Jednalo by se však o zbytečně vynaložené náklady, a proto je třeba určení názvu společnosti věnovat patřičnou pozornost.

-rč-

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2189983

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít