Praktický návod jak správně žalovat a vyčíslit do žaloby smluvní pokutu

Praktický návod jak správně žalovat a vyčíslit do žaloby smluvní pokutu

Velmi často se lze potkat s tím, že ve smlouvě je upraveno ujednání o smluvní pokutě


Například: „osoba B zaplatí osobě A v případě porušení její povinnosti zhotovit dílo do data uvedeného ve smlouvě, za každý den prodlení se splněním této povinnosti 0,3% z ceny díla ve výši 100.000,- Kč (podotýkám, že na tomto příkladě není řešena přiměřenost smluvní pokuty).“ 


V případě, že osoba B svoji povinnost nesplní, vznikne osobě A nárok na smluvní pokutu


Pokud ji osoba B neuhradí dobrovolně, bude nutné se zabývat tím, jak smluvní pokutu žalovat.


Dle rozhodovací praxe soudů* platí, že smluvní pokutu nelze žalovat jako opětující se plnění do budoucna, jako je tomu například v případě zákonných úroků z prodlení, tj. nelze žalovat smluvní pokutu takto: „Žalovaná je povinna žalující zaplatit smluvní pokutu ve výši 0,3% z částky 100.000,- Kč od dne......(den následující po dni, kdy se dostala osoba B do prodlení se splněním své povinnosti) do zaplacení.Důvodem je skutečnost, že nárok na smluvní pokutu není považován za opětující se plnění, je nárokem se samostatným skutkovým základem (není příslušenstvím pohledávky), a stává se splatným postupně, tj. každým dnem je splatná část smluvní pokuty.

 

Správně by měla být smluvní pokuta žalovaná tak, že žalobce do žaloby vyčíslí svůj nárok na smluvní pokutu od dne následujícího po dni, kdy se strana žalovaná dostala do prodlení se splněním povinnosti, ke které se smluvní pokuta váže, do dne podání žaloby. V žalobě bude uvedena přesná částka smluvní pokuty.

 

Např. je-li žalovaná v prodlení od 1.1.2015 do 30.4.2015 (tj. tento den  podáme žalobu), pak byla v prodlení celkem 120 dní, kdy denní sazba při shora uvedeném příkladu je
300,- Kč denně (0,3% z 100.000,- Kč), tzn. že smluvní pokuta, kterou by žalobce ke dni podání žaloby požadoval by činila 36.000,- Kč.

 

Následně je nutné smluvní pokutu v průběhu soudního řízení dovyčíslit, a to až do dne, kdy bude soud o nároku rozhodovat. Soud však ve výroku rozsudku nemůže přiznat smluvní pokutu do budoucna.

 

V případě, že by byla žaloba podána nesprávně, jako ve shora uvedeném příkladu, pak se jedná o vadu žaloby, soud by měl vyzvat k jejímu odstranění.

----

[*viz např. rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 11.6.2013, sp. zn.: 26 Cdo 1221/2013, rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 22.6.2010, sp. zn.: 23 Cdo 5280/2009]

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198216

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít