Praktický návod jak sepsat žalobu

jak-sepsat-zalobu.jpg

Při podání žaloby se každý z nás musí zamyslet nad tím, jak by měla žaloba vypadat a co by měla obsahovat. K sepsaní žaloby je určitě dobré využít služeb advokáta, pokud se však rozhodnete žalobu sepsat a podat na soud sami, dáme Vám stručný návod,  co by měla žaloba obsahovat.


Rubrika

Žaloba by měla na první straně obsahovat tzv. rubriku. V této rubrice by mělo být obsaženo označení soudu, ke kterému žalobu podáváte (název soudu, jeho sídlo). Žaloba by měla být datována dnem jejího sepisu, i když rozhodující je datum, kdy bude žaloba soudu doručena. Dále by v rubrice mělo být označení žalobce a žalovaného (později, pokud víte, že protistrana je právně zastoupena, je vhodné uvést i označení právního zástupce, nicméně není to nutností). Žalobce a žalovaný by měly být v žalobě označeni, pokud se jedná o fyzickou osobu jménem, příjmením a datem narozením, popřípadě rodným číslem, a dále bydlištěm. Pokud se jedná o právnickou osobu, uveďte její název, identifikační číslo, sídlo právnické osoby, popřípadě také u jakého soudu je zapsána. Rubrika by měla také obsahovat stručné označení věci o kterou se jedná, např. o zaplacení částky X, o vyklizení nemovitosti, apod. Dále by měla žaloba obsahovat označení Vašeho podání, tedy v daném případě, že se jedná o žalobu (později budete uvádět např. vyjádření, apod.).

 

Obsah

Obsahem samotné žaloby by mělo být vylíčení rozhodujících skutečností, včetně označení důkazů, které mají tyto tvrzené skutečnosti prokázat. V tomto je třeba dbát na to, aby Váš návrh byl srozumitelný a jasný. Musí z něho být také patrné, čeho se domáháte (např. zaplacení částky). Ohledně této části žaloby neexistuje univerzální návod.

 

Např. pokud se jedná o spor z nezaplacené smlouvy o zápůjčce. Nejprve uveďte, kdo je žalobcem a kdo osobou žalovanou. Vhodné je tyto skutečnosti v případě právnických osob doložit výpisem z příslušného rejstříku, který lze pořídit ze serveru justice.cz. Dále uvedete, kdy byla smlouva o zápůjčce uzavřena, že na základě ní byla žalovanému poskytnuta částka ve výši X, která měla být dle smlouvy vrácena do data Y. Žalovaný, přestože byl před podáním žaloby k uhrazení dlužné částky vyzván, ničeho neuhradil. Nezapomeňte se domáhat nejenom dlužné částky, ale také zákonných úroků z prodlení, případně úroků ze zápůjčky. K žalobě přiložte kopii smlouvy o zápůjčce, doklad o tom, že zápůjčka byla poskytnuta (např. výpis z účtu), kopii výzvy k uhrazení před podáním žaloby včetně důkazu o jejím odeslání (výzvu doporučuji odeslat doporučeně s dodejkou).

 

Formální náležitosti

V neposlední řadě musí být žaloba podepsána (podpis lze připojit na první stranu žaloby k Vašemu označení jako žalobce do rubriky, případně na konec žaloby).

 

Následky nedodržení požadovaných náležitostí

Pokud žaloba nesplňuje shora uvedené náležitosti, případně je nesrozumitelná nebo neurčitá, soud Vás vyzve k její opravě nebo doplnění. K opravě nebo doplnění soud určí lhůtu, současně Vás poučí, jak by měla oprava nebo doplnění vypadat. Pokud i přes výzvu není žaloba opravena nebo doplněna, a jedná se o takovou vadu návrhu pro kterou nelze v řízení pokračovat, soud žalobu odmítne a nebude se její věcnou stránkou zabývat.

 

S ohledem na shora uvedené skutečnosti vždy pečlivě zvažte, zda jste schopni žalobu sepsat sami nebo zda využijete služeb advokátní kanceláře a svěříte svůj spor profesionálovi v daném oboru.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2189982

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít