Praktický návod jak a kdy uhradit soudní poplatek za podání žaloby

jak-uhradit-zalobu.jpg
V případě, že se rozhodnete podat žalobu, je nutné za ní dle zákona o soudních poplatcích uhradit soudní poplatek. Výše soudního poplatku je odvislá od předmětu sporu, nicméně v tuto chvíli ponecháme stranou jaká výše soudního poplatku se za tu kterou žalobu hradí a podíváme se na to, kdy a jak je nutné soudní poplatek uhradit.

Kdy vzniká poplatková povinnost?

Obecně platí, že poplatková povinnost vzniká dnem podání žaloby. Od tohoto okamžiku lze soudní poplatek uhradit (převodem na účet soudu/ kolky). Zpravidla lze však doporučit vyčkat na výzvu soudu k uhrazení soudního poplatku, ve které je určena konkrétní výše soudního poplatku a současně je uveden způsob, jak lze soudní poplatek uhradit. Soud stanoví lhůtu k uhrazení soudního poplatku, která činí zpravidla 3 dny.

 

Jak poplatek uhradit?

Poplatek může být uhrazen buď v kolcích, které vylepíte na místo určené ve výzvě a tuto listinu doručíte soudu, případně soudní poplatek uhradíte na účet soudu s určeným variabilním symbolem. V praxi se stává, že výzva účet soudu a variabilní symbol neobsahuje. V takovém případě, pokud chcete poplatek uhradit převodem na účet, zavolejte si na příslušný soud, kde Vás přepojí na účtárnu soudu, která Vám bankovní účet soudu a variabilní symbol sdělí.

 

Splatnost a co se stane když soudní poplatek neuhradíte včas?

Pokud soudní poplatek neuhradíte ve lhůtě určené soudem, ještě se nic neděje. Soud v případě, že poplatek v této lhůtě neuhradíte vydá usnesení, kterým řízení zastaví. Proti tomuto usnesení je možné podat odvolání ve lhůtě 15 dnů ode dne jeho doručení.

 

Vydání usnesení o zastavení řízení se však zpravidla neděje ihned po uplynutí lhůty, čímž získáváte další čas k uhrazení soudního poplatku, které lze v mezidobí od uplynutí lhůty do vydání tohoto usnesení také uhradit. Navíc však platí, že soudní poplatek lze ještě uhradit ve lhůtě pro podání odvolání proti usnesení o zastavení řízení, což prodlužuje lhůtu pro uhrazení soudního poplatku o dalších 15 dnů od dne doručení usnesení o zastavení řízení.

 

Obecně tak platí, že soudní poplatek musí být uhrazen nejpozději do konce posledního dne, kdy uplyne lhůta pro podání odvolání proti usnesení o zastavení řízení, jinak usnesení o zastavení řízení nabude právní moci. Žaloba by v takovém případě musela být podána znovu.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190097

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít