Pozor na úroky z prodlení. Kolik nakonec zaplatíte když někomu dlužíte?

Pozor na úroky z prodlení. Kolik nakonec zaplatíte když někomu dlužíte?
Vyplatí se někomu dlužit? 

Ne všichni dlužníci si zcela uvědomují, že kromě povinnosti zaplatit věřitelům dlužnou částku jim vzniká též povinnost uhradit zákonné či smluvní úroky z prodlení. V tomto ohledu je přitom vhodné upozornit na zákonné pořadí plnění dluhu.

Občanský zákoník totiž stanoví, že má-li dlužník plnit na jistinu, úroky a náklady spojené s uplatněním pohledávky, započte se plnění nejprve:

 

1) na náklady již určené (typicky náklady soudního řízení), pak

2na úroky z prodlení, poté

3) na úroky a až nakonec

4) na jistinu,

ledaže dlužník projeví při plnění jinou vůli (určí-li přitom dlužník, že plní nejprve na jistinu, úročí se náklady i úroky).

 

Jinými slovy, ať již jste či budete v pozici dlužníka, je vhodné mít přehled o aktuální výši svého dluhu včetně jeho příslušenství (tj. například vyžádat si sdělení o výši dluhu od věřitele). Předejdete tak nepříjemnému překvapení, kdy si budete myslet, že jste svůj dluh již uhradili, nicméně ve skutečnosti jste plnili pouze na úroky dané pohledávky a dlužník se tuto následně rozhodne vymáhat soudně. V takovém případě Vám nezbyde pravděpodobně nic jiného než se obrátit na advokáta a pokusit se s věřitelem dohodnout na splátkovém kalendáři a/nebo odpuštění úroků.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195661

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít