Pozor na právní vady nemovitosti

prevody_nemovitosti.jpg

Ve smlouvách o koupi nemovitosti se standartně objevuje formulace, že nemovitost netrpí žádnými právními vadami, vyjma těch, které jsou v ní výslovně uvedeny, případně těch, které jsou zjevné z výpisu z katastru nemovitostí. Velmi často bývá porušení této povinnosti, tj. skutečnost, že nemovitost právní vady má, sankcionováno smluvní pokutou.

Je docela běžné, že telekomunikační společnosti mají na LV věcné břemena. Proč to tak je?

Jedna taková smlouva byla uzavřena, kdy v minulosti vlastník nemovitosti nechal telekomunikační společnost, aby pod pozemkem položila dráty. Je třeba poukázat na to, že tyto dráty měla společnost právo položit na základě zákona o telekomunikacích. Dokonce, pokud by vlastník pozemku dobrovolně nesvolil, může dojít k jejich položení přímo na základě zákona. Prodávající však společnosti poskytl součinnost a zavázal se s telekomunkační společností uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene.

 

Je běžné i to, že smlouvy o prodeji nemovitosti mají ustanovení o smluvní pokutě za právní vady

To vše však nebylo v době prodeje nemovitosti zřejmé z katastru nemovitostí. Jakmile to kupující zjistil, uplatnil smluvní pokutu dle smlouvy. Prodávající tuto dobrovolně nezaplatil, a proto celý spor skončil u soudu.

 

Co to je právní vada?

Soud konstatoval. Právní vadou se rozumí závada, která způsobuje, že kupující nezískal k nemovitosti právní postavení v takovém rozsahu a takového obsahu, jaké měl na základě smlouvy nabýt. Za takovou vadou soud označil i kabelové vedení vybudované pod předmětným pozemkem, navíc za situace, kdy o něm musel prodávající vědět, protože bylo vybudováno za jeho součinnosti, s tím, že následně bude uzavřena smlouva o zřízení věcného břemene (mezi právní vady řadíme také zástavní právo, právo stavby, apod.).

 

Ponaučení proto zní - uvádějte do smlouvy veškeré vady nemovitosti!

A to i ty, které nejsou zapsány v katastru nemovitostí, protože se Vám to následně může draze vysmtít.

 

Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 27.7.2016, sp. zn.: 33 Cdo 5726/2015.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2189994

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít