Potvrzení o zaměstnání

pravniservis24.cz
Ne každý zaměstnanec ví, že při skončení pracovního poměru, nebo při skončení dohody o pracovní činnosti, nebo dohody o provedení práce, má právo na vystavení potvrzení o zaměstnání. Přitom potvrzení o zaměstnání je pro zaměstnance důležité, ať už pro potřebu doložení Úřadu práce pro pobírání podpory, nebo pro prokázání pracovních zkušeností novému zaměstnavateli. 

 

Kdy vám zaměstnavatel vydá potvrzení o zaměstnání?

Povinnost vydat potvrzení o zaměstnání stanoví zaměstnavateli zákoník práce v § 313  pro všechny zaměstnance bez ohledu na jejich pracovní zařazení. Povinnost vydat potvrzení není vázána na součinnost zaměstnance, tedy zaměstnanec o ni nemusí výslovně žádat. Zároveň platí, že zaměstnavatel vydání potvrzení nemůže podmiňovat např. náhradou vzniklé škody, nebo vrácení pracovních pomůcek. Potvrzení se  vydává vždy přímo zaměstnanci a to při skončení pracovní poměru, nebo ukončení tzv. DPČ a DPP.

 

Potvrzení musí obsahovat: 

a) údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání, 

b) druh konaných prací, 

c) dosaženou kvalifikaci, 

d) odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby,     

e) zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny,  jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky, 

f) údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II, pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění.

 

Údaje o výši výdělku a důvody skončení PP

Údaje o výši průměrného výdělku, o tom, zda pracovní poměr, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti byly zaměstnavatelem rozvázány z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem nebo z důvodu porušení režimu práce neschopného zvlášť hrubým způsobem, a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti je zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení. 

 

Nesouhlasíte s obsahem potvrzení?

Nesouhlasí-li zaměstnanec s obsahem potvrzení o zaměstnání, může se domáhat u soudu do 3 měsíců ode dne, kdy se o obsahu potvrzení dozvěděl, aby bylo uloženo zaměstnavateli přiměřeně jej upravit. Nepředloží-li zaměstnavatel potvrzení vůbec,  dopustí se správního deliktu dle zákona č. 251/2005 Sb.,  o inspekci práce,  s hrozící pokutou až do 2.000.000,- Kč. Pokuta samozřejmě nebrání tomu, aby zaměstnanec  žádal od zaměstnavatele dále vydání potvrzení, nebo aby se zaměstnanec domáhal svých práv před soudem.

 

 





zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazu



Kategorie




Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!



Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1582846

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít