Postoupení pohledávky po jejím přihlášení do insolvenčního řízení?

pohledavky.jpg

Máte pohledávku vůči dlužníkovi, který je v úpadku a přihlásily jste ji do insolvečního řízení, a nyní ji chcete postoupit na jiný subjekt? Dnes se podíváme na to, jak je třeba postupovat a jakým způsobem o tomto rozhoduje insolvenční soud.


Souhlas nabyvatele a smlouva o postoupení pohledávky

Věřitel, který pohledávku přihlásil do insolvenčního řízení, je oprávněn podat návrh na vstoupení nabyvatele pohledávky do řízení, a to spolu se souhlasem nabyvatele. V případě, že se jedná o postoupení pohledávky (v tomto článku není řešen např. přechod pohledávky na základě dědictví, apod.), je třeba, aby smlouva o postoupení pohledávky měla úředně ověřené podpisy, případně byla sepsána ve formě notářského zápisu.

 

Rozhodnutí insolvenčního soudu

O návrhu věřitele rozhodne insolvenční soud do 3 dnů ode dne, kdy mu takový návrh došel. Pokud se tak nestane, pak platí, že po uplynutí této lhůty se má za to, že insolvenční soud vydal rozhodnutí, jímž návrhu vyhověl.

 

Další způsob jak postoupit pohledávku v insolvenčním řízení

Jinou formou, jakou lze dosáhnout vstupu nabyvatele pohledávky do insolvečnního řízení je, že věřitel a nabyvatel jeho pohledávky do protokolu u insolvenčního soudu společné prohlásí, že došlo k postoupení pohledávky, i v takovém případě je však tuto skutečnost doložit listinami ve formě uvedené shora.

 

Rozhodnutí soudu

Rozhodnutí insolvenčního soudu o vstupu nabyvatele pohledávky do řízení se doručuje věřiteli, nabyvateli jeho pohledávky, dlužníku a insolvenčnímu správci. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat.

 

Pozice nabyvatele pohledávky po povolení vstupu do řízení

Nabyvatel pohledávky v případě, že bude vydáno rozhodnutí o jeho vstupu do řízení, vstupuje do řízení v tom stavu, v jakém je. Je tak nejenom procesním nástupcem, ale vstupuje do všech práv účastníka insolvečního řízení a tyto může také vykonávat. To platí i pro tzv. incidenční spory vedené v rámci insolvenčního řízení.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195604

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít