Podmínky, za kterých lze vzít podanou žalobu zcela nebo částečně zpět (zpětvzetí žaloby)

zpetvzetizaloby.jpg
Podali jste žalobu, ale její podání jste si rozmysleli a celý spor byste chtěli ukončit nebo Vám například Váš dlužník uhradil část dluhu, který je předmětem žaloby, a proto by o něm již soudem nemělo být rozhodováno? Pak vezměte žalobu v celém nebo částečném rozsahu zpět.

Zpětvzetí žaloby

je projevem zásady, že žalobce je pánem sporu (dominus litis), a tedy je to on, kdo ovládá řízení i v otázce toho, zda bude či nebude dále vedeno, a v jakém rozsahu. Jak jsme naznačili shora, obecně platí, že návrh na zahájení řízení lze vzít za řízení zcela nebo zčásti zpět (částečné zpětvzetí nelze zaměňovat se změnou žaloby, která je jiným institutem, jež upravuje občanský soudní řád).

 

Rozhodnutí

Soud v navrženém rozsahu žalobcem řízení zastaví. Zpětvzetí návrhu přichází v úvahu i v případě, že ve věci samé již bylo rozhodnut, pak soud nejenže řízení v daném rozsahu zastaví, ale také rozhodne o tom, že rozhodnutí se ruší. Časový rámec zpětvzetí návrhu je omezen právní mocí rozhodnutí (tj. takové rozhodnutí proti kterému již nelze použít řádný opravný prostředek, tj. odvolání), to znamená, že žalobu lze vzít zpět i v odvolacím řízení. Pokud by žalobce vzal po právní moci rozhodnutí ve věci svůj návrh zpět, soud rozhodne o tom, že zpětvzetí je neúčinné.

 

Nesouhlas ostatních účastníků

Omezením shora uvedené zásady, že žalobce je pánem sporu je ustanovení, které stanoví, že jestliže ostatní účastníci se zpětvzetím návrhu z vážných důvodů nesouhlasí, soud rozhodne, že zpětvzetí návrhu není účinné. Nebylo-li dosud o věci rozhodnuto, pokračuje soud po právní moci usnesení v řízení (prot takovému usnesení je přípustné odvolání). Co je vážným důvodem je na úvaze soudu, aby to posoudil v tom daném konkrétním případě. Může se jednat o morální, ekonomické důvody, apod.

 

Ustanovení o ochraně ostatních účastníků řízení, kteří mohou projevit svůj nesouhlas se zpětvzetím, čímž můžou zastavení řízení zabránit, neplatí, dojde-li ke zpětvzetí návrhu dříve, než začalo jednání, nebo jde-li o zpětvzetí návrhu na rozvod, neplatnost manželství nebo určení, zda tu manželství je či nen anebo o zpětvzetí návrhu na zrušení, neplatnost nebo neexistenci partnerství.

 

Důvody

Důvody proč berete svůj návrh zpět nemusí být v zpětvzetí uvedeny, nicméně s ohledem na prává ostatních účastníků řízení s takovým návrhem nesouhlasit je důvody vhodné uvést, aby soud měl důvody rozhodnout ve váš prospěch.

 

Výslední efekt

Zpětvzetí návrhu si však vždy řádně promyslete, protože ho nelze odvolat, ledaže by Váš projev vůle o odvolání zpětvzetí došel soudu nejpozději současně se zpětvzetím.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190016

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít