Platí, že podáním insolvenčního návrhu odvrátíte vždy konání dražby nemovitosti?

dražba_nemovitosti.jpg

V praxi se lze velmi často setkat s následující situací. Proti dlužníkovi je vedeno exekučí řízení za účelem vymožení pohledávky jeho věřitele - oprávněného. V rámci tohoto exekučního řízení je nařízeno dražební jednání, v rámci kterého má dojít k vydražení nemovitosti ve vlastnictví dlužníka. Dlužník pak velmi často přistoupí k tomu, že těsně před konáním dražby podá insolvenční návrh. Žije tak v domění, že má vyhráno.

Insolvenční návrh má za následek obecně to, že naplánovaná dražba se nekoná

Mělo by probíhat insolvenční řízení (v rámci kterého však nelze vyloučit to, že dojde i tak k vydražení nemovitosti). Nezřídka se však stává, že podaný insolvenční návrh je pouze účelový, tj. skutečně jen, aby zabránil konání dražby, aby dlužník tak třeba získal čas na shromáždění finančních prostředků k uhrazení pohledávky, která je vymáhaná v rámci exekučního řízení nebo prostě jen dražbu oddálil (takové návrhy se často vyznačují velkými nedostatky).

 

Soud může ale rozhodnout o tom, že se dražba uskuteční

Jak je však zmíněno shora, toto platí obecně. Insolvenční soud totiž může rozhodnout na základě návrhu exekutora o tom, že se dražba, i přes účinky, které jsou spojeny se zahájením insolvenčního řízení (tj. v daném případě, že se nekoná dražba nemovitosti), uskuteční.

 

Důležité je zveřejnení v insolvenčním rejstříku

Důležité je, že takové rozhodnutí, označuje se jako předběžné opatření, plní své účinky jakmile je zveřejněno v insolvenčním rejstříku. Není rozhodné, kdy je dlužníkovi doručeno, zda nabylo právní moci, apod.

 

Exekutor pak v takovém případě může dražbu uskutečnit a k prodeji nemovitosti dlužínka může dojít i přes podaný insolvenční návrh

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198287

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít