Ověřování zahraničních listin předkládaných rejstříkovému soudu

Ověřování zahraničních listin předkládaných rejstříkovému soudu

Předkládá-li se rejstříkovému soudu jako důkaz listina sepsaná v cizím jazyce, musí být vždy opatřena překladem respektive úředním překladem do českého jazyka. Není rozhodující, zda se jedná o listinu veřejnou či soukromou.


Předkládá-li se rejstříkovému soudu listina, která byla v zahraničí vydána nebo ověřena zpravidla tamním justičním, správním či jemu obdobným orgánem, považuje se za veřejnou listinu (zahraniční rozhodnutí soudu či správního orgánu, zahraniční notářský zápis, výpis ze zahraničního obchodního rejstříku, zahraniční notářsky ověřená kopie, zahraniční notářská doložka ověřující podpis osoby, apod.). 


Všechny ostatní listiny se považují za listiny soukromé (v cizím jazyce psaná plná moc bez ověřeného podpisu, apod.).


Pro použitelnost zahraniční veřejné listiny na našem území je třeba zkoumat, jaký stát veřejnou listinu vydal resp. ověřil.

 

Obecně totiž platí, že zahraniční veřejné listiny musí být superlegalizované.

Superlegalizaci (vyšší ověření listin) provede orgán příslušného státu, který listinu vydal a následně zastupitelský úřad České republiky v příslušném státě, čímž dojde k věrohodnému osvědčení toho, že listina byla vydána nebo osvědčena k tomu příslušným orgánem (osvědčuje se pravost razítka a podpisu na listině, nikoliv obsah listiny samotné).

 

Pokud však stát, jenž zahraniční veřejnou listinu vydal, je stejně jako Česká republika účastníkem Úmluvy o Apostile (Haag, 5.10.1961, sdělení MZV č. 45/1999 Sb., „Úmluva o Apostile“), postačí, je-li listina opatřena tzv. apostilační doložkou a další ověřování listiny se již nevyžaduje. Seznam států, které jsou účastníkem Úmluvy o Apostile je dostupný na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Patří mezi ně např. Spolková republika Německo, Finsko, Norsko, Švédsko, Velká Británie, Irsko, Japonsko, a další.

 

Nejjednoduší situace nastane v případě, že zahraniční veřejnou listinu vydal stát, se kterým má Česká republika uzavřenou dvoustrannou mezinárodní smlouvu o právní pomoci nebo vůči nemuž je Česká republika přímo vázána předpisy Evropské unie. V takovém případě totiž zcela odpadá požadavek dalšího ověřování zahraniční veřejné listiny, která je tedy přímo použitelná v České republice. Seznam států, se kterými má Česká republika dvoustrannou mezinárodní smlouvu o právní pomoci uzavřenou, jakožto příslušná ustanovení těchto smluv týkajících se osvobození od dalšího ověření, jsou rovněž dostupné na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti. Patří mezi ně např. Rakousko, Francie, Slovensko, Polsko, Ukrajina, Rusko, Vietnam, a další.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920104

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít