Osvojení zletilého

Osvojení zletilého

Občanský zákoník účinný od 1. ledna 2014 umožňuje osvojení zletilého. Předchozí právní úprava tento institut neznala. Obecně platí, že osvojit zletilého tehdy, není-li to v rozporu s dobrými mravy.


Osvojení zletilého rozlišujeme na osvojení, které je:


(i)  obdobou osvojení nezletilého, a 

(ii) osvojení, které není obdobou osvojení nezletilého.

 

Důvody osvojení

Zletilého lze osvojit, jestliže přirozený sourozenec osvojovaného byl osvojen týmž osvojitelem, nebo v době podání návrhu na osvojení byl osvojovaný nezletilý, nebo osvojitel pečoval o osvojovaného jako o vlastního již v době jeho nezletilosti, a nebo osvojitel hodlá osvojit dítě svého manžela (osvojení, které je obdobou osvojení nezletilého).

 

Není-li to na újmu důležitých zájmů potomků osvojitele nebo potomků osvojovaného, lze osvojit zletilého výjimečně také z důvodu hodných zřetele, pokud to je přínosné pro osvojitele a osvojence navzájem, nebo v odůvodněných případech alespoň pro jednoho z nich (osvojení, které není obdobou osvojení nezletilého).

 

Řízení o osvojení a účastníci řízení

O osvojení zletilého rozhoduje soud a řízení lze zahájit pouze na návrh (osvojitele). K návrhu se musí připojit osvojenec. Místně příslušným soudem je obecný soud osvojence, tzn. okresní soud, v jehož obvodu má osvojenec svoje bydliště. Účastníkem řízení je osvojenec, jeho dítě a osvojitel. Účastníkem je také manžel osvojitele, je-li třeba k osvojení jeho souhlasu. V řízení soud vyslechne rodiče osvojence, jde-li o osvojení zletilého, které je obdobou osvojení nezletilého, dítě osvojence (pokud mu jeho rozumová a volní vyspělost umožňuje vyjádřit svůj názor), a manžela osvojence.

 

Ve věci samé soud rozhoduje rozsudkem.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190135

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít