Osvojení zletilého

osvojení-zletilého

Když jste slyšeli o osvojení dítěte, jistě jste si někdy položily otázku, zda lze osvojit zletilé dítě, tj. dítě starší 18-ti let. Dnes si tuto otázku zodpovíme a ukážeme si za jakých možností lze osvojení uskutečnit.


Zletilého lze osvojit, pokud to není v rozporu s dobrými mravy, a pokud nastanou zákonem předvídané situace.

 

Těmito situacemi jsou:

a) přirozený sourozenec osvojovaného byl osvojen týmž osvojitelem,
b) v době podání návrhu na osvojení byl osvojovaný nezletilý,
c) osvojitel pečoval o osvojovaného jako o vlastního již v době jeho nezletilosti nebo
d) osvojitel hodlá osvojit dítě svého manžela.

 

Pozor, taková osvojení nejsou možná, pokud jsou v rozporu se zájmy pokrevních rodičů osvojence.

 

Výjmečná situace

Zákon zná dále výjimečnou situaci, za které lze osvojit nezletilého (v tomto případě se nejedná o obdobu osvojení nezletilého), a to v případě, kdy to není na újmu důležitých zájmů potomků osvojitele nebo potomků osvojovaného, lze osvojit zletilého výjimečně také z důvodů hodných zvláštního zřetele, pokud to je přínosné pro osvojitele a osvojence navzájem, nebo v odůvodněných případech alespoň pro jednoho z nich.

 

Příkladem

takového osvojení může být situace, kdy osoba nemá žádné potomky, příbuzné, nicméně má vztah s jinou osobou, pak může dojít k osvojení. Důležité jsou v takovém případě zájmy potomků do kterých nesmí být zasaženo. Jedná se o jinou situaci, než ty které jsou popsány shora. Zvažovány jsou i jiná kritéria, např. není nutné soužití osob či péče o osvojovaného.

 

Podstatné je, že:

a) osvojenci a jeho potomkům nevzniká osvojením příbuzenský poměr vůči členům rodiny osvojitele a nenabývají vůči nim žádných majetkových práv a opačně, osvojitel nenabývá osvojením žádných majetkových práv vůči osvojenci a jeho potomkům,

b) osvojenec a jeho potomci nepozbývají osvojením práv ve vlastní rodině.

 

Vliv osvojení na příjmění

Osvojení v tomto případě nemá vliv na příjmení osvojence. Osvojenec si však může připojit příjmení osvojitele ke svému se souhlasem osvojitele, pokud je tento v manželství a manželé užívají společné příjmení, je nutný souhlas obou z nich.

 

A jak je to s dědením?

Závěrem je nutné konstatovat, že osvojenec po osvojiteli dědí v první dědické třídě, nevstupuje však v dědické právo vůči jiným osobám.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198353

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít