Odvolání daru

pravniservis24.cz
Kategorie: Právní servis 24 - Právní tipy
Datum: 7. 11. 2015
Tagy: dar, darování, odvolání daru
Přečteno: 8696x


Darováním převádí dárce bezplatně a dobrovolně určitou věc na obdarovaného. Ovšem může dárce dar požadovat nazpět? Na tuto otázku včetně dalších podrobností odpovídá níže sepsaný článek.

Lze dar odvolat a případně z jakých důvodů?

1. Nevděk

Dar lze odvolat, tedy požadovat zpět, pro nevděk obdarovaného nebo pro nouzi dárce. Nevděkem se rozumí ublížení dárci, a to ublížení úmyslné nebo z hrubé nedbalosti, které je v rozporu s dobrými mravy. Klasickým příkladem ublížení dárci je jeho fyzické napadení nebo dokonce jeho usmrcení, avšak ublížením lze rozumět zároveň i jiná ublížení než tělesné napadení, a tedy i hrubě neslušné chování vůči dárci. Odůvodňují-li to pak okolnosti, považuje se za nevděk  vůči dárci (tedy i důvod pro odvolání daru) také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké. Důvod pro odvolání daru může tedy zavdat i např. domácí násilí ze strany obdarovaného vůči jeho rodině.

 

2. Nouze dárce

Druhým důvodem pro odvolání daru je nouze dárce, ale pouze taková nouze, kvůli které se dárce již není schopen sám živit nebo plnit vyživovací povinnost (např. platit příspěvky na děti). Odvolat dar pro nouzi ovšem nemá ten dárce, který se do své nouze dostal úmyslně nebo z hrubé nedbalosti, čímž se rozumí např. úmyslná výpověď z pracovního poměru nebo vedení nezřízeného způsobu života. Typickým příkladem nezřízeného způsobu života je pak život drogově nebo alkoholově závislých, kteří tak vedle  vydědění bývají v rodinách povoláni i k vrácení k darů.

 

Co při odvolání lze požadovat?

Dárce  při odvolání daru má v první řadě právo na to, aby dar neodevzdával a ponechal si ho. Ovšem toto řešení lze použít jen za předpokladu, že dar obdarovanému dosud odevzdán nebyl.

 

Nemá-li již dárce dar u sebe, může dárce požadovat od obdarovaného vrácení daru. Není-li  možné vrátit dar, protože obdarovaný věc již nemá, může dárce požadovat místo vrácení daru zaplacení jeho obvyklé ceny. 

 

Jak lze odvolat darování?

Odvolat darování lze ústně v případě, že nebyla uzavřena písemná smlouva. Byla-li uzavřena písemná darovací smlouva, doporučuje se v obecné právní praxi  sepsat odvolání, resp. odstoupení od darovací smlouvy písemně s připojením data odvolání a podpisu dárce. Z obsahu odvolání by také mělo být patrno, kdo jej činí, kterého daru nebo smlouvy se to týká, a že dochází k odvolání daru.

 

Do kdy lze dar odvolat?

Zákon pro odvolání daru pro nouzi nestanoví žádnou lhůtu, ve které by výlučně bylo možné dar odvolat. Obdarovaný je proto po celou dobu ponechán nejistotě, zda se dárce nedostane do nouze a nebude chtít dar zpět.

 

Odvolání daru pro nevděk

Opačným případem je odvolání daru pro nevděk. Zde zákon dává možnost odvolat dar do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil. Dozví-li se o tom dárce o ublížení až později (např. je v kóma, tak lze dar odvolat až do jednoho roku, kdy se o takovémto ublížení dozvěděl). 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195631

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít