Odpovědnost člena statutárního orgánu obchodní korporace

Odpovědnost člena statutárního orgánu obchodní korporace
Pracuji u jedné společnosti a  nyní mě chtějí zvolit za jednatele. Jaká je odpovědnost člena statutárního orgánu v případě, že se firma dostane do finančních potíží, mohu se obávat i o svůj soukromý majetek?

Jaké jsou tedy povinnosti a rozsah odpovědnosti člena statutárního orgánu obchodní korporace?

 

Každý člen statutárního orgánu obchodní korporace má povinnost vykonávat svoji funkci s péčí řádného hospodáře, tzn. s

  1. potřebnými znalostmi,
  2. pečlivostí,
  3. nezbytnou loajalitou vůči korporaci a
  4. s podnikatelským úsudkem.

 

Na toho, kdo přijme funkci člena statutárního orgánu obchodní korporace a ten není schopen funkci vykonávat s péčí řádného hospodáře, se hledí tak, že jedná nedbale. Za škodu, která obchodní korporaci vznikne v důsledku porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře, člen statutárního orgánu odpovídá. Obchodní korporace má právo na náhradu vzniklé škody popř. i vydání prospěchu, který v důsledku protiprávního jednání člen statutárního orgánu získal.

 

Zjistí-li člen statutárního orgánu, že jeho znalosti a dovednosti jsou pro vedení korporace v některých oblastech nedostatečné, je tedy vhodné vyhledat pomoc (daňového  či účetního poradce, advokáta, apod.).

 

S podnikatelským úsudkem jedná ten, kdo při podnikatelském rozhodování v dobré víře a rozumně předpokládá, že jedná informovaně a v ospravedlnitelném zájmu obchodní korporace.

 

Důkazní břemeno o tom, zda člen statutárního orgánu jednal s péčí řádného hospodáře, nese před soudem tento člen, tzn. tento člen musí dokázat, že jednal s péčí řádného hospodáře. Ve výjimečných případech může soud rozhodnout, že to po členovi korporace nelze spravedlivě požadovat, čímž se důkazní břemeno přenáší na obchodní korporaci.

 

V případě, že došlo k úpadku obchodní korporace a členové orgánů obchodní korporace svým jednáním či nečinností neodvrátili nebo přímo zapříčinili tento úpadek, mohou být členové orgánů obchodní korporace povinni vydat prospěch získaný ze smlouvy o výkonu funkce, případně i jiný prospěch získaný od obchodní korporace, a to zpětně za období 2 let, dále budou ručit za splnění závazků obchodní korporace, pokud o tom rozhodne soud, či případně může soud rozhodnout o vyloučení člena statutárního orgánu z funkce.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195535

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít