Odnášíte si neoprávněně věci zaměstnavatele z pracoviště? Je to důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru?

Odnášíte si neoprávněně věci zaměstnavatele z pracoviště? Je to důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru?
Zcizit věci Vašeho zaměstnavatele, které Vám jsou při výkonu práce svěřeny, se nevyplácí a je důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru při zohlednění níže uvedených skutečností.

Nejvyšší soud České republiky se v rozsudku ze dne 21.1.2014, zabýval okamžitým zrušením pracovního poměru, kdy jako důvod zaměstnavatel uvedl, že jeho zaměstnankyně se pokusila odnést z pracoviště potraviny (konkrétně se jednalo o potraviny v množství představujícím oběd nejméně pro 8 až 10 strávníků - igelitová taška plná houskových knedlíků v množství odpovídajícím 3 šiškám, dvě litrové láhve přílohového zelí s masem a 4 originálně balené sušenky Tortina) patřící zaměstnavateli. Tuto skutečnost zaměstnavatel považoval za porušení právních předpisů vztahujících se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, neboť zaměstnankyně jako kuchařka neměla žádné oprávnění svévolně odnášet věci (potraviny) z provozovny kuchyně zaměstnavatele pro svoji osobní (či jinou) potřebu. Zaměstnavatel zvolil důvod skončení pracovního poměru uvedený v

§ 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce, který stanoví:

 

Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.Zaměstnankyně se proti okamžitému zrušení pracovního poměru bránila žalobou na neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru.“

 

Celý případ dospěl až k Nejvyššímu soudu, který konstatoval, že pojem zvlášť hrubým způsobem není v zákoně nikde definován, a je tedy vždy na konkrétním posouzení soudu, k jakému závěru o intenzitě porušení právních předpisů dojde. Soud by měl tak např. přihlédnout k osobě zaměstnance, k funkci, kterou zastává, k jeho dosavadnímu postoji k plnění pracovních úkolů, k době a situaci, v níž došlo k porušení pracovní povinnosti, k míře zavinění zaměstnance, ke způsobu a intenzitě porušení konkrétních povinností zaměstnance, k důsledkům porušení uvedených povinností pro zaměstnavatele, k tomu, zda svým jednáním zaměstnanec způsobil zaměstnavateli škodu, apod.

 

V posuzovaném případě nebylo pochyb o tom, že zaměstnankyně jednáním, které jí bylo vytknuto v okamžitém zrušení pracovního poměru, zaviněně porušila jednu ze základních povinností zaměstnance řádně hospodařit s prostředky svěřenými mu zaměstnavatelem a střežit a ochraňovat majetek zaměstnavatele před poškozením, ztrátou, zničením a zneužitím, vyplývající ze zákoníku práce. Vzhledem k okolnostem, za nichž k porušení pracovních povinností zaměstnankyně došlo, je třeba přihlížet zejména k tomu, že zaměstnankyně se svým jednáním, které spočívalo v pokusu odcizit věci (potraviny) náležející zaměstnavateli, dopustila přímého útoku na majetek svého zaměstnavatele, a to v postavení zaměstnankyně, která měla tyto věci používat k plnění svých pracovních úkolů a která možnosti s nimi nakládat zneužila k pokusu o jejich odcizení.

 

Povahu tohoto jednání nelze ospravedlnit tím, že věci, které se zaměstnanec pokusí odcizit, v daném případě potraviny, které zaměstnankyni zbyly po vydání objednaných obědů, by byly jinak zlikvidovány.

 

 

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198255

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít