Nezapomínejte na předžalobní upomínku!

Nezapomínejte na předžalobní upomínku!

Pokud dlužník neplatí své dluhy a věřitel se rozhodne je vymáhat soudní cestou, nesmí zapomenout na předžalobní upomínku.


Občanský soudní řád stanoví, že žalobce, který měl úspěch v řízení, má právo na  náhradu nákladů řízení proti žalovanému, jen jestliže žalovanému ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním žaloby zaslal na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu výzvu k plnění.


Jak by taková výzva měla vypadat?

Měla by obsahovat výši dluhu, informaci o tom, na základě čeho dluh vznikl, a co žalobce po žalovaném požaduje, např. úhradu dluhu do určité lhůty včetně úroků z prodlení. Důležité je, aby výzva byla dostatečně konkrétní a nebyl tak pochyb co a na základě čeho bylo požadováno.

 

Rozhodné není doručení takové výzvy, ale její odeslání. Po věřiteli nelze požadovat, aby zajistil doručení výzvy. Výzvu lze doručovat všude tam, kde lze dlužníka zastihnout. Zpravidla se tak děje dopisem zaslaným doporučeně s dodejkou, ale lze tak učinit i emailem, prostřednictvím datové schránky, pokud ji dlužník disponuje, apod. Zásilka se musí dostat do sféry dispozice dlužníka, tj. aby bylo zřejmé, že se s ní měl možnost seznámit, není rozhodné, zda se s ní dlužník seznámil či nikoliv. Sedmidenní lhůta k podání žaloby počíná běžet den následující po odeslání upomínky.

 

Zákon výjimečně připouští přiznat náhradu nákladů řízení, i když žalobce žalovaného před podáním žaloby nevyzval. Soud bude v takovém případě posuzovat, zda jsou naplněny důvody zvláštního zřetele hodné, aby náhrada nákladů byla přiznána. Mohlo by se jednat o situaci, kdy žalovaný má vůči žalobci několik pohledávek, byl v minulosti vyzván k plnění jedné z nich, avšak na výzvu vůbec nereagoval. Dále by měl soud posuzovat povahu nároku a procesní obranu žalovaného, jaký vliv by mělo zaslání předžalobní výzvy, apod.

Důležité je, že žalobce by měl dostat možnost se k tomuto před vydáním rozhodnutí vyjádřit.

 

Jak je shora uvedeno, všem věřitelům je třeba připomínat, nezapomínejte na předžalobní upomínku, následek jejího nezaslání pro Vás může být zásadní v podobě sankce, že náklady, které vynaložíte na vymáhání pohledávky, Vám nebudou nahrazeny.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198294

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít