Nezakládáte dokumenty do sbírky listin?

Nezakládáte dokumenty do sbírky listin?
Kategorie: Právní servis 24 - Právní tipy
Datum: 12. 2. 2015
Tagy: OR, obchodní rejstřík, sbírka listin, rejstříkový soud
Přečteno: 7089x


Každá obchodní společnost má povinnost zakládat do sbírky listin vedené rejstříkovým soudem zákonem stanovené dokumenty. Zejména se jedná o povinnost založit:

  •  řádnou, mimořádnou či konsolidovanou účetní závěrku, 
  •  výroční zprávu, 
  •  zakladatelský dokument, změnu v zakladatelském dokumentu a následně jeho úplné platné znění, 
  •  posudek znalce na ocenění nepeněžitého vkladu do obchodní společnosti, 
  •  rozhodnutí o volbě nebo odvolání člena statutárního či kontrolního orgánu 
  •  a další.
Co nastane v případě že listiny do sbírky nezaložíte?

Při porušení této povinnosti hrozí obchodní společnosti ze strany rejstříkového soudu uložení pořádkové pokuty, a to až do výše 100 000 Kč. V krajním případě, kdy se porušení této povinnosti děje opakovaně popř. může-li mít porušení závažné důsledky pro třetí osoby a je na tom právní zájem, může soud zahájit řízení bez návrhu o zrušení obchodní společnosti s likvidací.

 

Ve všech uvedených případech je však rejstříkový soud nejprve povinnen obchodní společnost vyzvat ke zjednání nápravy, k tomu jí poskytnout přiměřenou lhůtu a rovněž ji poučit o možných následcích. Teprve poté, co lhůta poskytnutá obchodní společnosti ke zjednání nápravy uplyne marně, může rejstříkový soud přistoupit k uložení sankce.

 

Shora uvedené, a to se stejnými dopady, platí i pro další subjekty zapsané ve veřeném rejstříku, tj. pro družstva, obecně prospěšné společnosti, spolky, nadace, nadační fondy, ústavy, či společenství vlastníků jednotek, byť dodržování povinnosti zakládat řádně dokumenty do sbírky listin je nejdůsledněji kontrolováno zejména u obchodních společností, jenž nejčastěji vstupují do obchodních a jiných vztahů a sbírka listin je cenným zdrojem informací pro jejich nejen obchodní partnery.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920216

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít