Neoprávněné nakládání s peněžními prostředky v úschově

advokatni-uschova.jpg
Nejdoporučovanějším postupem při transakci s nemovitostmi je složení kupní ceny do úschovy třetí osobě – advokátovi, bance, notáři. V této souvislosti  hovoříme o advokátní, notářské nebo bankovní úschově peněz. Jak taková úschova vypadá a co se může také stát?

Co vlastně úschova peněz je a jak funguje?

Úschova spočívá v tom, že kupující složí kupní cenu do úschovy, může se tak stát libovolným způsobem, tj., zda načerpá hypoteční úvěr, složí kupní cenu z vlastních prostředků, apod. (příjemce by se měl zajímat případně o původ peněz, čímž by měl eliminovat riziko toho, že tyto budou pocházet z trestné činnosti, což se většinou řeší tím, že to složitel prohlásí ve smlouvě o úschově). Výhodou je, že finanční prostředky jsou na účtu třetí osoby a vyplaceny jsou až v momentě, kdy je předložen list vlastnictví, na kterém je zapsán kupující jako nový vlastník. Chráněny jsou tak obě dvě strany zároveň, prodávající má jasno, že peníze existují, byly složeny na účtu třetí osoby, a že za předem jasně definovaných podmínek mu budou vyplaceny na jeho účet. Tyto podmínky jsou zpravidla stanoveny v samostatné smlouvě o úschově, která je uzavírána mezi kupujícím, prodávajícím a advokátem.

 

Povinnost třetí osoby při nakládání se složenými prostředky

Třetí osoba je povinna se složenými prostředky nakládat tak, jak stanoví smlouva nebo tak, jak se později případně strany smlouvy dohodnou. Pokud s nimi nakládá v rozporu se smlouvou, pak se může dopustit až trestného činu.

 

Kdy se mít na pozoru?

Pokud se tak stane, řešte nejprve věc dohodou, pokud však tato není velmi rychle vyslyšena a třetí osoba nenakládá s finančními prostředky jak má, pak je nutné se mít okamžitě na pozoru.

 

Úmyslné nakládání s finančními prostředky, které byly složeny do úschovy jsou trestným činem zpronevěry

Za dané situace lze doporučit obrátit se na orgány činné v trestním řízení, protože úmyslné nakládání s finančními prostředky, které byly složeny do úschovy jsou trestným činem zpronevěry.

 

Závěrem je nutno dodat, že případy, kdy by třetí osoba nakládala s finančními prostředky „jak chtěla“ jsou spíše výjimečné, a proto lze určitě úschovu peněz při prodeji nemovitosti jenom doporučit, byť Vás to bude něco stát.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2195519

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít