Podali jste návrh na nařízení exekuce a nejste spokojeni s tím, jakým způsobem pověřený exekutor postupuje? Podíváme se na to, jak lze exekutora v exekučním řízení změnit.
Exekuční řád rozlišuje dvě situace, za kterých lze exekutora změnit:
(i) na návrh oprávněného, se souhlasem exekutora, který exekuci vede a exekutora, který má exekuci nově vést. Pokud s tímto postupem oba exekutoři vysloví souhlas, pak bude vydána listina o převzetí exekuce a dojde ke změně exekutora.
Pokud však pověřený exekutor nebo exekutor, který má exekuci nově vést, změnu odmítne, poučí oprávněného o druhé z možností, a to, že
(ii) může podat návrh na změnu exekutora exekučnímu soudu. Návrh oprávněného na změnu exekutora exekučnímu soudu je podmíněn tím, že ke změně exekuce nedojde „dobrovolně“ na základě souhlasů obou z exekutorů dle shora uvedeného postupu.
Tuto skutečnost je oprávněný povinen ve svém návrhu prokázat, zpravidla tím, že přiloží jako důkaz vyslovení nesouhlasu se změnou exekuce. Exekuční soud změnu připustí, pokud dojde k závěru, že jsou tu důvody zvláštního zřetele hodné pro změnu exekutora (důvodem může být hospodárnost řízení, skutečnost, že exekuce není vedena řádně, aniž by k tomu byly dány důvody, apod.). K návrhu oprávněného se vyjádří exekutor, který exekuci doposavad vedl, a ten, který by ji měl nově vést. Pokud exekuční soud rozhodne o tom, že exekuci bude vést jiný exekutor, kterého navrhne oprávněný, pak dojde k postoupení exekuce.
O změně exekutora soud rozhodne usnesením, proti kterému se lze odvolat, odvolání mohou podat jak oprávněný, tak oba exekutoři.
Článků | 294 |
---|---|
Přečtení | 2198314 |