Návod jak si spočítat lhůtu pro podání odvolání

pravni-servis-24.jpg

Byl vynesen rozsudek soudu prvního stupně, se kterým nesouhlasíte a plánujete se proti němu odvolat. Dnes se podíváme na to, jaká je lhůta pro podání odvolání a jak se počítá konec lhůty pro jeho podání.


Lhůta pro podání odvolání je 15 dnů od dne jeho doručení.

 

Odvolání se podává u soudu proti jehož rozhodnutí směřuje. Pokud by poučení v rozhodnutí bylo nesprávné, je odvolání podáno včas, pokud se odvolatel řídil tímto nesprávným poučením (co  do délky lhůty). Neobsahuje-li rozhodnutí poučení o odvolání, o lhůtě k odvolání nebo o soudu u něhož se podává, nebo obsahuje-li nesprávné poučení o tom, že odvolání není přípustné, lze podat odvolání do tří měsíců od doručení.

 

Kdy lhůta pro podání odvolání počíná běžet a kdy končí?

 

Lhůta 15 dnů počíná běžet den následující po dni, kdy Vám bylo rozhodnutí doručeno. To znamená, že pokud jste rozsudek převzali např. dne 3.6.2015, pak lhůta pro podání odvolání počíná běžet dne 4.6.2015. Tento den je prvním dnem lhůty. Lhůta pak skončí dne 18.6.2015 (uplynutím patnáctého dne lhůty), tj. středa, přičemž tento den postačí podat odvolání na poštu, poslat emailem se zaručeným elektronickým podpisem, případně datovou schránkou. Pokud by odvolání bylo podáno opožděně, pak bude odmítnuto.

 

Pokud by konce lhůty připadl na víkend, případně na státem uznaný svátek, pak lhůta končí následující pracovní den (tj. například lhůta skončí v sobotu, pak lze odvolání podat až v pondělí).

 

V případě, že by se jednalo o lhůtu 3 měsíců, pak tato lhůta končí dnem, který se shoduje, tzn. bylo-li doručeno 3.6.2015, pak lhůta pro odvolání skončí 3.9.2015. Připadne-li konec takové lhůty na víkend nebo státem uznaný svátek, pak platí shora uvedené.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190059

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít