Nakupujete přes internet? Jak odstoupit od smlouvy když zakoupené zboží nechcete

Nakupujete přes internet? Jak odstoupit od smlouvy když zakoupené zboží nechcete

Smlouvy se mají dodržovat, neboli „pacta sunt servanda“ je zásadou, o kterou se Nový občanský zákoník opírá. Je tedy na místě vždy si dobře rozmyslet, jestli smlouvou, kterou se chystáme uzavřít, opravdu chceme být vázáni.


V poslední době u spotřebitelů vzrůstá oblíbenost nákupu zboží zejména přes internetové obchody, při kterých je kupující vystaven určitým rizikům, jakou skýtá kupříkladu nemožnost prohlídky zboží.


Zákon proto umožnil spotřebitelům bezdůvodně od smlouvy uzavřené na dálku, tzv. distančním způsobem, do 14 dnů od převzetí zboží odstoupit a to bez jakékoli sankce (např. smluvní pokuty).


Jak postupovat a jaké jsou povinnosti obchodníka?


Pokud obchodník poruší svoji poučovací povinnost ohledně spotřebitelova oprávnění od smlouvy do 14dnů odstoupit, prodlužuje se lhůta pro odstoupení na 1 rok a 14 dní. Pokud je ale spotřebitel o svém právu poučen v této lhůtě dodatečně, počíná běžet 14denní lhůta na odstoupení od tohoto dodatečného poučení.

 

V rámci této lhůty nemusí být odesláno samotné zboží, nýbrž stačí, že spotřebitel zašle obchodníkovi pouhé oznámení, že od smlouvy odstupuje.

 

Zboží má spotřebitel povinnost vrátit do 14dnů od odstoupení od smlouvy. I zde postačí, pokud spotřebitel toto zboží odešle poslední den lhůty, zboží tedy nemusí být v době 14 dní obchodníkovi doručeno.

 

E-shop musí do 14dní od doručení odstoupení od smlouvy vrátit spotřebiteli zpět všechny peněžní prostředky stejným způsobem, jakým mu byly doručeny, nesmluví-li si strany jinak. Podnikatel ale není povinen vrátit finanční prostředky spotřebiteli dřív, než mu je zboží zpět předáno nebo dříve než mu bude prokázáno, že mu bylo zboží odesláno.

 

Pozor! Spotřebitel je povinen zboží převzít. To znamená, že pasivita spotřebitele a případná ignorace zásilky situaci neřeší. Je nutné komunikovat s obchodníkem a odstoupení od smlouvy mu oznámit.
Blanka Vlachová

Blanka Vlachová je studentka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.


zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198351

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít