Nabytí vlastnictví od neoprávněného. Za jakých podmínek je to možné? – část II.

Nabytí vlastnictví od neoprávněného. Za jakých podmínek je to možné? – část II.

Generální klauzule nabytí od neoprávněného

Tato generální klauzule je uvedena v § 1111 NOZ a určuje podmínky pro vznik vlastnického práva nabyvatele, který předmětnou movitou věc nabývá od neoprávněné osoby:

 

(1) Nesmí dojít k nabytí vlastnického práva:

 

           (A) výhodnějšími způsoby uvedenými v § 1109 NOZ (veřejná dražba, nabytí od podnikatele při jeho podnikatelské činnosti v rámci běžného obchodního styku, nabytí od neoprávněného dědice, jemuž bylo nabytí vlastnického práva potvrzeno a další)

           (B) použité movité věci podle § 1110 NOZ za úplatu od podnikatele, který při své podnikatelské činnosti v rámci běžného obchodního styku s použitými věcmi obchoduje (bazar, zastavárna apod.).

 

(2) Nabyvatel musí prokázat dobrou víru v oprávnění převodce převést vlastnické právo k věci.

 

(3) Vlastník nesmí neprokázat, že věc pozbyl ztrátou nebo činem povahy úmyslného trestného činu.

 

Př. Adam, zručný zloděj, který se živí vykrádáním letních vil, jednoho dne vyloupí jednu z nich a odcizí z ní zánovní LCD televizor. Tento televizor prodá svému sousedovi Martinovi.

Vlastnické právo kupec Martin nabývá, pokud se mu podaří prokázat dobrou víru v to, že Adam mu převedl vlastnické právo oprávněně. Kdyby například bylo všeobecně známé, že se Adam živí nelegální činnosti, Martin by dobrou víru prokazoval jen velmi těžko. Kdyby však Martin o Adamově protizákonné činnosti nevěděl, Adam by si navíc zfalšoval originální krabici a doklady k přístroji a televizor s nimi nabídl Martinovi ke koupi, mohl by tímto v Martinovi skutečně vzbudit dojem, že je Adam vlastníkem, a že tedy Martin nabyl vlastnické právo k televizoru po právu. Aby mohl Martin vlastnické právo platně nabýt, nesměl by předchozí vlastník navíc prokázat, že věc pozbyl ztrátou či činem povahy úmyslného trestného činu (tj. např. krádeží ze strany Adama). Nutno dodat, že uplynutím 3 let držby (za splnění dalších podmínek) by došlo k vydržení vlastnického práva k televizoru, tj. vlastnické právo Martina omezené výhradou neprokázání ztráty či pozbytí činem povahy úmyslného TČ by se po uplynutí této lhůty stalo bezvýhradným – došlo by k výraznému posílení postavení nabyvatele Martina.

 

Nemožnost dovolat se dobré víry nebo vlastnického práva právního předchůdce

 

§ 1112 NOZ stanoví, že „vlastnického práva ani dobré víry svého předchůdce se nemůže ke svému prospěchu dovolat ten, kdo získal movitou věc s vědomím, že vlastnické právo bylo nabyto od neoprávněného.

Toto ustanovení si klade za cíl předcházet situacím, kdy např. Adam, kterému byl vlastníkem svěřen automobil, převede za úplatu automobil do vlastnictví Martina, ve kterém vzbudí dojem, že je oprávněn převést vlastnické právo na základě řádného titulu. Martin je tedy v dobré víře, a nabývá proto vlastnické právo v souladu s ustanovením § 1111 NOZ. Adam, protože si chce auto ve skutečnosti ponechat, přesvědčí Martina, aby mu jej za určitou vyšší částku automobil převedl zpět do vlastnictví, ten tak učiní. Nebýt ustanovení v § 1112 NOZ, nemohl by se původní vlastník po Adamovi jakkoliv dožadován vrácení (Adam by se totiž mohl dovolávat vlastnického práva dobré víry Martina podle § 1109 písm. c) a zároveň by původní vlastník nemohl namítat svémocné odnětí či pozbytí činem povahy úmyslného TČ, protože se jedná o privilegovaný způsob nabytí). Jelikož však zákon výslovně této situaci předchází, nemůže se Adam domáhat vlastnického práva a dobré víry svého předchůdce, protože získal movitou věc s vědomím, že vlastnické právo bylo nabyto od neoprávněného
Lukáš Dořičák

Student 4. ročníku Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci


zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198248

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít