Mzda, termín výplaty a její splatnost

pravniservis24.cz
Mzda je peněžitá odměna nebo jiné penězi ocenitelné plnění (např. brambory v zemědělském průmyslu), které zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci v ujednaném rozsahu podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, podle pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků. Mzda se musí vyplácet v zákonných penězích tj. v české měně a její výše se vždy zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru.

Splatnost mzdy x Termín výplaty

Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo některou její složku, tedy po měsíci, kdy zaměstnanec například pracoval. Přesný a pravidelný termín výplaty mzdy pak musí být sjednán mezi zaměstnavatel a zaměstnancem, případně stanoven nebo určen. Termín výplaty nesmí přesáhnout rámec období splatnosti mzdy, tedy výplatní termín nesmí být později než následující měsíc, ve kterém zaměstnanec pracoval. Termín splatnosti může být sjednán i v pracovní smlouvě, avšak nejedná se o povinnou náležitost pracovní smlouvy. 

 

Jak často musí docházet v období splatnosti mzdy k jejímu vyplacení?

Zákon blíže nespecifikuje, jak často musí docházet v období splatnosti mzdy k jejímu vyplacení, a proto lze nastavit vyplácení mzdy např. jednou měsíc, týden,  denně, nebo dokonce po několika hodinách. 

 

Tak jaký je rozdíl mezi termínem výplaty mzdy a splatností mzdy?

Z hlediska práva je však nezbytné rozlišovat mezi termínem výplaty mzdy a splatností mzdy, neboť nevyplatí-li zaměstnavatel mzdu při termínu výplaty (např. o několik dní se zpozdí), nezakládá to právo zaměstnance zrušit okamžitě pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy podle § 56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce. Právo okamžitě zrušit pracovní poměr má zaměstnanec tedy až okamžikem, kdy dojde k přesažení období  splatnosti mzdy, byť jen o jediný den. 

 

Dále platí, že při měsíčním vyúčtování mzdy je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy a o případných provedených srážkách. Zaměstnanec může pak požádat zaměstnavatele o doložení dokladů, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl. 

 

Výplata při skončení pracovního poměru

Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen vyplatit zaměstnanci na jeho žádost mzdu  za měsíční období, na které mu vzniklo právo, v den skončení pracovního poměru. Jestliže to neumožňuje technika výpočtu mezd, je zaměstnavatel povinen mu vyplatit mzdu nejpozději v nejbližším pravidelném termínu výplaty mzdy následujícím po dni skončení pracovního poměru.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198210

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít