Může fyzická osoba podat návrh na zrušení zákona?

zruseni-zakona.jpg

Na Ústavní soud ČR se obrátila skupina 10 fyzických osob s návrhem na zrušení některých ustanovení školského zákona a na zrušení vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. Jednalo se o ustanovení týkající se tzv. inkluze ve školství.


Jak s takovým návrhem naložil Ústavní soud?

 

Ústavní soudu musel tento návrh odmítnout.

 

Jednotlivec nebo skupina fyzických osob nemůže podat „jen tak“ návrh na zrušení zákona

 

Důvodem je skutečnost, že jednotlivec nebo skupina fyzických osob nemůže podat „jen tak“ návrh na zrušení zákona, případně jeho některých ustanovení. Tyto osoby nejsou ze zákona k takovému návrhu oprávněny, zákon takovou možnost nestanoví.

 

Za jaké situace by takový návrh mohl být oprávněný a Ústavní soud by se jím zabýval?

 

Takovou situací by bylo, pokud by současně na základě navrhovaného zrušení ustanovení zákona, bylo vydáno rozhodnutí, které by nějakým způsobem zasahovalo do ústavně zaručených práv stěžovatele. Pak je stěžovatel (rozuměj ten, kdo  podal ústavní stížnost) oprávněn spojit svoji ústavní stížnost návrh na zrušení zákona nebo jiného právního předpisu, případně jeho jednotlivých ustanovení. Nemůže tedy tak učinit samostatně, jako učinila shora uvedená skupina v případě školského zákona.

 

Slovy zákona o ústavním soudu: „Spolu s ústavní stížností může být podán návrh na zrušení zákona nebo jiného právního předpisu anebo jejich jednotlivých ustanovení, jejichž uplatněním nastala skutečnost, která je předmětem ústavní stížnosti, jestliže podle tvrzení stěžovatele jsou v rozporu s ústavním zákonem, popřípadě se zákonem, jedná-li se o jiný právní předpis.“

 

Zdroj: Rozhodnutí ze dne 12.4.2016, sp. zn.: Pl. ÚS 9/16.  

 

 

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198297

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít