Musí SVJ vzniklé do 31. prosince 2013 měnit svůj název?

Musí SVJ vzniklé do 31. prosince 2013 měnit svůj název?
Společenství vlastníků jednotek, která vznikla do 31. prosince 2013 musela mít dle tehdy platné legislativy povinně ve svém názvu uvedeno slovo „společenství“.

Tato společenství musí do 31. prosince 2016 upravit svoje stanovy tak, aby odpovídaly nové právní úpravě, resp. zákonu č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“), který je účinný od 1. ledna 2014.

Tato povinnost jim vyplývá z ust. § 3041 odst. 2 občanského zákoníku. Pakliže by tak neučinily, může to být důvodem pro jejich zrušení soudem.

Jakou úpravu NOZ tedy vyžaduje?

Dle ust. § 1200 odst. 2 písm. a) občanského zákoníku však stanovy společenství vlastníků jednotek musí obsahovat název obsahující slovo „společenství vlastníků“ a označení domu, pro který společenství vlastníků vzniklo.

Nabízí se tedy otázka, zda společenství vlastníků jednotek, která mají ve svém názvu pouze slovo „společenství“ a nikoliv slova „společenství vlastníků“ musí nutně svůj název měnit tak, aby vyhovoval požadavkům občanského zákoníku, tzn. doplňovat do názvu slovo „vlastníků“.

Po několikaměsíčních debatách došla odborná veřejnost a některé soudy k závěru, že nikoliv. Na daný případ totiž lze aplikovat ust. § 3042 občanského zákoníku, dle kterého právnická osoba (v našem případě společenství vlastníků jednotek) nemusí svůj název přizpůsobit požadavkům občanského zákoníku jsou-li pro to důležité důvody, zejména užívala-li právnická osoba svůj název dlouhodobě a je-li pro ni tak příznačný, že jeho zaměnitelnost nebo klamavost nelze rozumně předpokládat. 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190111

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít