Mladá fronta DNES dostala pokutu za volební průzkum oprávněně

mlada-fronta-pokuta.jpg
Kategorie: Právní Servis 24
Datum: 22. 3. 2016
Tagy: Mladá fronta DNES, DNES, pokuta, volební průzkum, Andrej Babiš
Přečteno: 5430x


Může být den před volbami zveřejněn volební průzkum?

Předvolební moratorium - platí zákaz zveřejnovat předvolení a volební průzkumy

Nejvyšší správní soud se zabýval situací, kdy deník Mladá fronta DNES, který vlastní ministr financí Andrej Babiš, zveřejnil den před volbami v roce 2010, tedy v době počínající třetím dnem přede dnem voleb do zastupitelstva obce a končící ukončením hlasování, kdy platí zákaz zveřejňovat předvolební a volební průzkumy (odborně je toto období nazýváno jako tzv. předvolební moratorium), článek s názvem „Jak se vybarví po víkendu?“, jehož součástí byla i pasáž FAKTA včetně tabulky „Průzkumy: jaké předpovídají výsledky“, obsahující výsledky předvolebních výzkumů z Prahy, Brna a Ostravy.

 

Pokuta za porušení ve výši 100.000, - Kč

Magistrát hlavního města Prahy za toto jednání v rozporu se zákonem o volbách do zastupitelstev obcí (ochrana voličů před ovlivňováním) udělil Mladé frontě pokutu ve výši 100.000,- Kč (max. mohlo být uloženo 500.000,- Kč).

 

Mladá fronta se odvolala a obrátile se až na Nejvyšší správní soud

Odvolání Mladé fronty bylo zamítnuto jako neodůvodněné, a proto se Mladá fronta obrátila na Nejvyšší správní soud. Obrana spočívala v tom, že se nejednalo o nové průzkumy, nýbrž průzkumy, které byly již dříve zveřejněny jednak v Mladé frontě, jednak v Otázkách Václava Moravce, a zákon je třeba vykládat restriktivně tak (rozuměj tak, aby co nejméně omezoval práva), že zveřejněním se rozumí pouze první uvedení průzkumu na veřejnost.

 

Bylo konstatováno, že zákaz zveřejňování volebních průzkumů se vztahuje na jakékoliv průzkumy

Obrana opakovaně neuspěla ani u jednoho ze soudů, který danou věc projednával, bylo konstatováno, že zákaz zveřejňování volebních průzkumů se vztahuje na jakékoliv průzkumy, bez ohledu na to, zda již byly či nebyly dříve někde zveřejněny.

 

Důvodem je zamezení možného ovlivňování voličů 

Jak bylo uvedeno v důvodové zprávě k zákonu, zákaz uveřejňování předvolebních průzkumů ve shora uvedeném období, je nezbytný z důvodu nutnosti zamezení možného ovlivňování voličů publikováním mnohdy neobjektivních předvolebních průzkumů.

 

Názor Nejvyššího správního soudu

Nejvyšší správní soud s takovým vymezením smyslu předmětného zákazu souhlasí a dodává, že účel daného institutu lze racionálně spatřovat v:

(1) městským soudem zmíněné obecném snížení vlivu předvolebních průzkumů na rozhodování voličů těsně před volbami,

(2) zavedení určitého „období klidu“ pro reflexi, kdy již volič není ovlivňován těmito průzkumy, a

(3) konečně též v ochraně před metodologicky nesprávně uchopenými a potenciálně zkreslujícími průzkumy, kterým by se kandidující subjekty již nemohly v krátkém čase před volbami bránit.

 

Soud shledal pokutu jako přiměřenou

Soud obraně Mladé fronty také vytknul skutečnost, že v článku není nikde reflektováno, že se jedná o neaktuální průzkumy, průzkumy již zveřejněné, který by již byly podrobeny kritice, v čemž spatřoval porušení také shora uvedených principů. Pokutu soud shledal jako přiměřenou.

 

Závěrem

je nutné dodat, že shora uvedený zákaz platí pro průzkumy, nikoli další politické projevy.

 

Zdroj: Rozhodnutí NSSČR ze dne 2. prosince 2015, sp.zn.: 6 As 167/2015

 

 

 

 

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198225

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít