Místní příslušnost ve věcech veřejných rejstříků

Místní příslušnost ve věcech veřejných rejstříků

Podáváte návrh na zápis do některého z veřejných rejstříků (obchodní, nadační, spolkový, obecně prospěšných společností, společenství vlastníků jednotek, ústavů) a nevíte, který soud je místně příslušný?


Obecně platí, že místně příslušným soudem je krajský soud, v jehož obvodu je obecný soud osoby, jíž se zápis ve veřejném rejstříku týká (tedy obchodní společnosti, spolku, nadace, atd.).

Obecným soudem je vždy okresní soud.

V případě právnických osob a podnikajících fyzických osob je obecným soudem ten okresní soud, v jehož obvodu má právnická osoba a podnikající fyzická osoba své sídlo.

Výjimkou z výše uvedeného je, že Městský soud v Praze rozhoduje jako soud prvního stupně ve věcech veřejných rejstříků z obvodu Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Praze. Krajský soud v Praze veřejné rejstříky tedy nevede.

 

Příklady:

Obchodní společnost ABC, s.r.o. má sídlo v Klatovech. Jejím obecným soudem je Okresní soud v Klatovech, který spadá do obvodu Krajského soudu v Plzni. Místně příslušným soudem ve věcech veřejného (obchodního) rejstříku je tedy Krajský soud v Plzni.

 

Obchodní společnost XYZ, s.r.o. má sídlo v Benešově. Jejím obecným soudem je Okresní soud v Benešově, který spadá do obvodu Krajského soudu v Praze. Místně příslušným soudem ve věcech veřejného (obchodního) rejstříku však je Městský soud v Praze.

---

Jinak je tomu v případě pobočného spolku. K řízení o návrhu na zápis pobočného spolku je příslušný soud, v jehož obvodu je rejstříkový soud hlavního spolku.

 

Příklad:

Pobočný spolek „Pobočný spolek z.s.“ má své sídlo v Klatovech, avšak sídlo jeho hlavního spolku „Hlavní spolek z.s.“ je v Teplicích. Rejstříkovým soudem hlavního spolku je Krajský soud v Ústí nad Labem a tedy místně příslušným soudem pobočného spolku je rovněž Krajský soud v Ústí nad Labem.

---

Konečně pak platí, že k řízení o návrhu na zápis zahraniční osoby je příslušný krajský soud, v jehož obvodu je umístěn její závod, odštěpný závod nebo pobočný spolek.

 

Příklad:

Německá obchodní společnost (se sídlem v Německu) chce být zapsána do veřejného (obchodního) rejstříku vedeného v České republice, kdy její odštěpný závod se nachází v Praze. Místně příslušným soudem k podání návrhu na její zápis je tedy Městský soud v Praze.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190048

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít