Lze se bránit vymáhání regulačního poplatku za hospitalizaci v nemocnici?

regulační-poplatky.jpg

Domáhá se po Vás zdravotnické zařízení uhrazení regulačních poplatků za hospitalizaci („Pojištěnec, anebo za něj jeho zákonný zástupce, byl podle ustanovení zákona povinen v souvislosti s poskytováním hrazených služeb hradit poskytovateli, který tyto služby poskytl, regulační poplatek ve výši 100 Kč za každý den, ve kterém byla poskytována lůžková péče“).


Pak věřte, že Ústavní soud ČR vydal dne 3.2.2016 nález sp. zn.: I. ÚS 3599/15, který je ve Váš prospěch!

 

Příklad z praxe

V daném případě šlo o situaci, kdy se zdravotnické zařízení domáhalo uhrazení poplatku po osobě, která však v době, kdy jí byl poplatek vyúčtován byla zbavena svéprávnosti (nebyla způsobilá rozhodovat o tom, zda využije péči podléhající poplatku, a stejně tak neměla ani reálnou možnost ovlivnit to, aby za něj tento poplatek uhradila opatrovnice).

 

Soud prvního stupně žalobu zamítl s odkazem na jiné rozhodnutí Ústavního soudu ČR, ve kterém se řešila obdobná situace (rozdíl byl v tom, že osobou, která měla hradit regulační poplatek byl nezletilý, kdy bylo konstatováno, že nedošlo-li v případě nezletilého pojištěnce k dobrovolnému uhrazení předmětného regulačního poplatku, zdravotnické zařízení se jeho zaplacení nemohlo domáhat žalobou přímo proti němu, nýbrž tak muselo učinit vždy vůči jeho zákonnému zástupci, který je oprávněn rozhodovat o léčbě a hospitalizaci, navíc tato povinnost byla přímo stanovena zákonem).

 

Zdravotnické zařízení argumentovalo tím, že bylo zasaženo jeho právo vlastnit majetek 

 

Stěžovatel (zdravotnické zařízení) argumentoval tím, že odepřením nároku na zaplacení regulačního poplatku mělo být zasaženo jeho právo vlastnit majetek podle čl. 11 odst. 1 Listiny.

 

ÚS ČR se předně neztotožnil s názorem soudu prvního stupně, konstatoval, že postavení zákonného zástupce nezletilého a opatrovníka není stejné (nemají stejná práva a povinnosti), navíc není ani taková povinnost v ustanovení upravující regulační poplatky, apod. Zákon výklad, kdy regulační poplatek za pojištěnce, jehož svéprávnost je omezena, má hradit jeho opatrovník, neumožňuje. 

 

ÚS ČR již dříve v jiném svém nálezu ke dni 31.12.2013 zrušil ustanovení ukládající povinnost hradit regulační poplatky ve výši 100,- Kč za každý den

 

ÚS ČR však dospěl v dané věci k jinému zásadnímu názoru. ÚS ČR již dříve v jiném svém nálezu ke dni 31.12.2013 zrušil shora uvedené ustanovení ukládající povinnost hradit regulační poplatky ve výši 100,- Kč za každý den a konstatoval, že takové zrušení ustanovení působí do budoucna, přičemž práva a povinnosti, tzn. v daném případě povinnost hradit již vyúčtovaný regulační poplatek trvá, ale v případě, kdy se jejich uhrazení zdravotnické zařízení domáhá u soudu, neuspěje. Úspěšně bylo možné poplatky vymáhat až do 31.12.2013.

 

Soud nemůže přiznat žalobci  nárok na základě zrušeného ustanovení

 

Důvodem je, že pokud bylo ustanovení zákona na základě kterého mělo zdravotnické zařízení nárok na uhrazení poplatku, rozhodnutím ÚS ČR zrušeno, nemůže soud přiznat žalobci takový nárok na základě zrušeného ustanovení, a proto taková žaloba nemůže být úspěšná.

 

Jiná věc je, pokud hradíte své dluhy na poplatcích dobrovolně

 

Pokud však hradíte své dluhy na poplatcích dobrovolně, nejedná se o bezdůvodné obohacení na straně zdravotnického zařízení, protože právo na jejich uhrazení trvá, nicméně s ohledem na nález není tento nárok vymahatelný soudně, případně není možné na základě již vydaného rozsudku nařídit a pokračovat v již nařízeném exekučním řízení (takové řízení by mělo být zastaveno).

 

Neznamená to však, že by mělo zdravotnické zařízení již uhrazené poplatky vracet!

 

Přestože tedy výklad soudu prvního stupně byl nesprávný, na výsledku řízení by se nic nezměnilo, protože nárok by byl stejně zamítnut, a proto nedošlo rozhodnutím soudu prvního stupně k zásahu do ústavně zaručených práv a svobod a ústavní stížnost zdravotnického zařízení byla zamítnuta. 

 

Zdroj: Nález Ústavního soudu ČR ze dne 3.2.2016, sp. zn.: I. ÚS 3599/15.

 

 

 

 

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2189989

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít