Lze odstoupit od konkurenční doložky v pracovní smlouvě?

konkurencni dolozka

Za jakých podmínek lze odstoupit od konkurenční doložky v pracovní smlouvě?


V pracovních smlouvách se lze setkat s tím, že je v ní ustavení, které označujeme jako konkurenční doložku.

Konkurenční doložka znamená, že zaměstnanec se zavazuje po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdržet výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Nyní ponecháme stranou, za jakých podmínek lze konkurenční doložku sjednat a podíváme se na to, za jakých podmínek lze od konkurenční doložky odstoupit.

 

Zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel může od konkurenční doložky odstoupit pouze po dobu trvání pracovního poměru zaměstnance. Obecně odstoupit od konkurenční doložky lze z důvodů, které stanoví zákon nebo které byly sjednány v pracovní smlouvě.

 

Nejvyšší soud České republiky stanovil, že s názorem, podle kterého ustanovení zákoníku práce, které opravňuje zaměstnavatele odstoupit od konkurenční doložky v době trvání pracovního poměru zaměstnance z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu nelze souhlasit.

 

Důvody proč tomu tak je jsou následující:

- uvedené ustanovení zákoníku práce o důvodech odstoupení od konkurenční doložky nic neuvádí (toto pouze stanoví, že nelze odstoupit v době, kdy již pracovní poměr skončil a kdy by měl zaměstnanec pobírat od zaměstnavatele sjednané peněžité vyrovnání);

- údaj o důvodu odstoupení je imanentní součástí každého jednostranného odstoupení od právního úkonu; bez uvedení tohoto údaje nelze pokládat jednostranné odstoupení od právního úkonu za perfektní a nemůže mít za následek sledované právní účinky;

- v pracovněprávních vztazích se uplatňuje princip ochrany zaměstnance, který předpokládá (možné) zvýhodnění zaměstnance oproti právnímu postavení zaměstnavatele, avšak vylučuje, aby byl zvýhodněn zaměstnavatel na úkor zaměstnance; možnost odstoupení od konkurenční doložky ze strany zaměstnavatele bez uvedení důvodu nebo z kteréhokoliv důvodu by bylo takovým zvýhodněním zaměstnavatele na úkor práv zaměstnance.

 

V mnoha pracovních smlouvách však důvody, pro které lze od konkurenční doložky odstoupit sjednány nejsou, a proto je odstoupení, kdy není uveden důvod, neplatné.

 

Při uzavření pracovní smlouvy je třeba dbát na to, aby v pracovní smlouvě byly mezi stranami výslovně sjednány důvody, pro které lze od konkurenční doložky odstoupit, jinak platí shora uvedené.

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198206

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít