Komu nenáleží náhrada nákladů právního zastoupení?

nahrada-nakladu-soudniho-rizeni.jpg
Ve sporném řízení civilního práva procesního obecně platí zásada, že úspěšné straně náleží náhrada účelně vynaložených nákladů. Slovo účelně je zde velice důležité. Tuzemské soudy kladou v posledních několika letech na účelnost vynaložených nákladů značný důraz. U fyzických osob bude zpravidla platit, že v jejich případě je zastoupení advokátem účelně vynaložený náklad. Jak je to ale u jiných účastníků řízení?

Prvním, komu soudy přestaly přiznávat náhradu nákladů řízení, byl stát

Po něm následovaly ústřední orgány státní správy, statutární města a jejich městské části. Ve svých rozhodnutích soudy zdůrazňovaly existenci organizačních složek, které jsou finančně i personálně zajištěny ze státního rozpočtu. Proto neshledaly důvod k tomu, aby byla taková instituce zastoupena externím advokátem.

 

Další rozšíření nastalo u nemocnic jako státních příspěvkových organizací

Jedním z posledních, na koho toto pravidlo soudy rozšířily, byla Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ústavní soud v nálezu ze dne 16. 9. 2010, sp. zn. I. ÚS 1877/10 uvedl, že „Všeobecnou zdravotní pojišťovnu lze považovat za veřejnou instituci hospodařící s veřejnými prostředky a plnící převážně veřejný účel. Proto i na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu lze aplikovat pravidlo, že je-li takový subjekt vybaven příslušnými organizačními složkami (finančně i personálně zajištěnými z veřejných prostředků), není v zásadě důvod, aby výkon svých práv a povinností v této oblasti přenášel na soukromý subjekt, jímž je advokát.“

 

Ústavní soud pravidelně řeší i otázku České televize,

které se budu věnovat v samostatném příspěvku. Otazník také visí nad podnikateli, kteří se věnují skupování pohledávek a jejich následujícímu vymáhání.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198368

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít