Kdo může být v České republice soudcem?

pravniservis24.cz
V minulém týdnu prezident republiky Miloš Zeman jmenoval 31 nových soudců. Pojďme se podívat na to, jaké podmínky museli čerstvě jmenovaní soudci splnit.

Soudcem v ČR může být ustanoven:

 

a) státní občan České republiky,

b) způsobilý k právním úkonům (svéprávný),

c) bezúhonný (bezúhonný není ten, kdo byl pravomocně odsouzen za trestný čin, jestliže se na něj podle zvláštního právního předpisu nebo rozhodnutí prezidenta republiky nehledí, jako by nebyl odsouzen),

d) jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude svou funkci řádně zastávat,

e) v den ustanovení dosáhl věku nejméně 30 let,

f) souhlasí se svým ustanovením za soudce k určitému soudu,

g) vysokoškolské vzdělání získané řádným ukončením studia v magisterském studijním programu v oblasti práva na vysoké škole v České republice,

h ) složení odborné justiční zkoušky.

 

Jmenování soudce

Soudce je do funkce jmenován bez časového omezení. Jmenovat soudce může pouze prezident republiky, přičemž po jmenování soudce skládá slib následujícího znění: „Slibuji na svou čest a svědomí, že se budu řídit právním řádem České republiky, že jej budu vykládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a že v souladu s ním budu rozhodovat nezávisle, nestranně a spravedlivě.“ Pokud by snad soudce slib nesložil, nebo ho složil s nějakou výhradou (v podstatě nějakým způsobem pozměňoval jeho text), pak se na něho hledí, jako by nebyl jmenován.

 

K jakému soude bude soudce přidělen?

Soudce je přidělen k soudu, s přidělením k němuž udělil předchozí souhlas. To znamená, že soudce ví už před svým jmenováním, k jakému soudu bude přidělen.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920080

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít