Kdo je podle zákona otcem dítěte?

otec-ditete.jpg

Určení, kdo je matkou dítěte, je podle zákona jednoduché. Je to žena, která dítě porodila. Kdo je ale otcem? Občanský zákoník nabízí hned tři možnosti, jak se odpovědi na tuto otázku dopátrat. Je potřeba k nim přistupovat podle jejich pořadí, a až teprve když je vyloučena domněnka předchozí, je možné použít tu následující.


První domněnka otcovství - kdy se má za to, že otcem je manžel matky?

Pokud matka dítěte uzavřela manželství a dítě se narodilo za jeho trvání nebo v době do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, anebo poté, co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného, má se za to, že otcem je manžel matky. Tato první domněnka otcovství má vždy prioritu, neboť naplňuje ústavněprávní zásadu, že rodičovství a rodina jsou pod ochranou zákona, kterou zakotvuje v čl. 32 Listina základních práv a svobod. Za tuto domněnku se počítá i situace, kdy se narodí dítě, které je počato umělým oplodněním neprovdané matce. V tomto případě se má za to, že otcem dítěte je muž, který dal k umělému oplodnění souhlas.

 

Druhá domněnka otcovství - souhlasné prohlášení matky a muže, např. u nesezdaných párů

Pokud je první domněnka otcovství vyloučena, přichází na řadu druhá domněnka. Podle ní je otcem muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením matky a tohoto muže. Takto lze určit otcovství i k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato. Prohlášení se pak činí osobně před soudem nebo před matričním úřadem. Tato situace je v dnešní době velmi častá, neboť vysoké procento dětí se rodí nesezdaným párům.

 

Určení otcovství soudem

Poslední možností, na kterou zákon myslí, je situace, kdy jsou vyloučeny obě předchozí domněnky. V takovém případě pak může matka, dítě i muž, který tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud. Má se za to, že otcem je muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto šedesát a více než tři sta dní, ledaže jeho otcovství vylučují závažné okolnosti.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2189986

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít