Ještě jednou k povinnosti akciové společnosti zřídit internetové stránky

Ještě jednou k povinnosti akciové společnosti zřídit internetové stránky

Povinnost akciové společnosti zřídit internetové stránky společnosti stanovil § 7 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, který nabyl účinnosti 1.1.2014.

Platí, že pokud zřídí internetové stránky společnost s ručením omezeným, vztahují se na ni stejné povinnosti jako na akciovou společnost. Ačkoli by se mohlo zdát, že doba více jak rok společnostem na její splnění postačuje, není tomu tak, a proto je třeba připomenout, co tato povinnost znamená, jak ji splnit a co hrozí v případě, že se tak nestane.

 

Akciová společnost je povinna uveřejnit způsobem umožňujícím dálkový přístup, který je pro veřejnost bezplatný, a to tak, aby informace byly dostupné jednoduchým způsobem po zadání elektronické adresy, údaje, které je povinna uvádět na obchodních listinách, a další údaje stanovené zákonem. Údaje musí společnost na internetových stránkách aktualizovat.

 

Těmito údaji jsou:

- firma a sídlo společnosti,

- údaj o zápisu do obchodního rejstříku, včetně oddílu a vložky, identifikační číslo, bylo-li přiděleno.

 

Vedle této povinnosti však zákon ukládá společnosti, aby na internetových stránkách společnosti uveřejnila např. údaj o existenci koncernu, pozvánku na valnou hromadu společnosti, účetní závěrku nebo hlavní údaje z ní, a jiné.

 

Jaké jsou následky nesplnění shora uvedených povinností?

 

Kontrolu plnění této povinnosti provádí rejstříkové soudy.

1) Lze očekávat, že v případě, že by soud porušení zjistil, nejprve by vyzval společnost k nápravě.

2) Pokud by výzva nebyla respektována, je soud oprávněn udělit společnosti za nezveřejňování údajů dle § 7 zákona o obchodních korporacích pořádkovou pokutu až 100.000 Kč.

3) V případě, že by společnost povinnost nesplnila opakovaně nebo pokud by takové neplnění mělo závažné důsledky pro třetí osoby, může rejstříkový soud i bez návrhu zahájit řízení o zrušení společnosti a nařízení její likvidace.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198291

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít