Ještě jednou k formě plné moci. Je opravdu nutný notářský zápis?

pravniservis24.cz

Jak jsme uvedli v jednom z minulých článků, tak občanský zákoník stanoví, že vyžaduje-li se pro právní jednání zvláštní forma, udělí se v téže formě i plná moc.


Současně jsme však uvedli, že se k této otázce vyjádřil již Nejvyšší soud České republiky ve svém rozhodnutí ze dne 27.11.2014, sp. zn.: 29 Cdo 3919/2014, [Výběr NS 6599/2014]. Tento konstatoval, že platí, že není-li pochyb o totožnosti zmocnitele, tj. je-li zcela zjevné, kdo udělil plnou moc, není plná moc neplatná jen proto, že nebyla udělena ve formě notářského zápisu, a to přesto, že byla udělena k právnímu jednání, které musí být podle zákona učiněno ve formě notářského zápisu.

 

Co je však nutné dodat, že: 

1. tento judikát se aplikuje pouze v oblasti obchodních korporací.

2. Pokud se však jedná o věci občanskoprávní, pak je nutné dodržovat shora uvedené ustanovení.

 

Novela občanského zákoníku, která je v připomínkovém řízení shora uvedené ustanovení upravuje tak, že stanoví: „Vyžaduje-li zákon pro právní jednání formu veřejné listiny, postačuje plná moc s úředně ověřeným podpisem a) ve věcech obchodních korporací, b) je-li zmocnitelem podnikatel při podnikatelské činnosti, nebo c) je-li zmocněncem advokát.

 

S ohledem na toto ustanovení je tak třeba konstatovat, že zákonodárce nehodlá od požadavku na formu plné moci tak, aby odpovídala formě, jakou má mít právní jednání, odpustit. To neplatí pro oblast obchodních korporací, je-li zmocnitelem podnikatel při podnikatelské činnosti a nebo je-li zmocnitelem advokát. Tyto výjimky jsou založeny především na zásadě profesionality, která je obecnou zásadou jež se uplatňuje u obchodních korporací a při podnikatelské činnosti podnikatelů. V případě advokátů to vyplývá z povahy jejich povolání.

 

I po novele tak zůstane na občanech břemeno, že v některých běžných věcech, pro které zákon vyžaduje formu veřejné listiny, bude nutné, aby pokud budete chtít k tomuto jednání zplnomocnit druhou osobu, dodržely také formu veřejné listiny, tj. notářského zápisu. Takový požadavek znamená zvýšené administrativní, časové a především finanční nároky.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920168

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít