Je trestným činem řízení po dvou jointech marihuany?

poziti-marihuany.jpg
Nejvyšší soud ČR řešil situaci, kdy byl řidič uznán vinným trestným činem ohrožení pod vlivem návykové látky, protože poté, co byl zastaven hlídkou PČR, byl u něj proveden DrugTest 5000 s pozitivním záchytem látky THC ve slinách řidiče a posléze lékařské vyšetření s odběrem krve, jejímž rozborem pomocí plynové chromatografie s hmotnostní detekcí bylo zjištěno, že tato obsahuje 9,7 ng/ml THC (dle řidiče se mělo jednat o 2x joint marihuany).

Za trestný čin mu byl uložen peněžitý trest 20.000,- Kč a zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu 15 měsíců.

 

Odvolání řidiče bylo zamítnuto, a proto si podal proti rozhodnutím soudů nižší stupňů dovolání.

 

Řidič se bránil zejména tím, že nebyl naplněn jeden ze znaků trestného činu, a to že by řídil motorové vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost k řízení motorového vozidla ve smyslu citovaného ustanovení, kdy nezpůsobilý stav musí být v daném případě prokázán. Hodnota THC v krvi sama o sobě neprokazuje jeho nezpůsobilost, znalecký posudek proveden nebyl, ze zprávy vyšetřujícího lékaře vyplynulo, že tento neshledal nic atypického. Řidič dále také odmítl skutečnost, že by hranice pro množství THC v krvi, která je už trestným činem, měla být hranice 2 ng/ml.

 

Jak se k celé věci postavil dovolací soud?

 

Nejvyšší soud ČR obra rozsudky zrušil, když konstatoval  následující:

 

Nebyl prokázán stav vylučují způsobilost. Pro stav vylučující způsobilost neexistuje žádná konkrétní definice, neboť různé návykové látky působí na člověka odlišně a rozdílně ho ovlivňují se zřetelem k provozované činnosti, a proto je nutné v každém jednotlivém případě zkoumat, jakou měrou byla požitou návykovou látkou ovlivněna schopnost vykonávat pachatelem provozovanou činnost (v daném případě řízení motorového vozidla). K naplnění znaků tohoto trestného činu se nevyžaduje takový stav, kdy pachatel upadá do bezvědomí nebo není schopen komunikace, ale postačí takové ovlivnění fyzických a psychických schopností návykovou látkou, které vylučuje způsobilost vykonávat zaměstnání nebo jinou činnost, při které by mohl být ohrožen život nebo zdraví lidí nebo způsobena značná škoda na majetku.

 

Soudy obou stupňů nebyl proveden znalecký posudek z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie, který je v daném případě stěžejním, protože v tomto by bylo vyjádřeno, jak dalece byl množstvím THC v krvi řidič ovlivněn ve své způsobilosti řídit morové vozidlo. Na jeho podkladě poté soud stanoví, zda jde o stav vylučující způsobilost vykonávat činnost, při které by řidič mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku. Bez náležitého zjištění a objasnění všech těchto skutečností jak jednotlivě, tak v jejich souhrnu nelze přesvědčivě uzavřít, zda řidič naplnil znaky trestného činu.

 

Se shora uvedeného plyne, že ani množství 9,7 ng/ml THC v krvi nutně nemusí znamenat automaticky to, že byl spáchán trestný čin, nicméně vždy věc bude posuzována individuálně, protože je nutné posoudit, zda se řidič nacházel ve stavu vylučujícím způsobilost.

 

Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 27.10.2015, sp. zn.: 6 Tdo 1019/2015.

 

 

 

 

 

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198366

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít