Je odsouzený něco víc než „obyčejný“ dlužník?

dluznik.jpg

Dlužník byl odsouzen za trestný čin, za což mu byl udělen trest odnětí svobody. Současně však byl také na jeho osobu prohlášen v rámci insolvenčního řízení úpadek. Insolvenční správce pak v rámci tohoto řízení zpeněžoval majetek dlužníka. A co dlužníka nenapadlo?

Dlužník si stěžoval na to, že s ním insolvneční správce dostatečně nekomunikuje

Že neví,  jak je majetek zpeněžován, že nemá přístup k internetu – tj. k insolvenčnímu rejstříku na webových stránkách justice.cz, kde jsou téměř veškeré listiny týkající se insolvenčního řízení uveřejňovány, apod. Dlužník z těchto důvodů navrhoval pozastavení insolvence a změnu insolvenčního správce.

 

Soudy se jeho požadavkem pečlivě zabývaly, když došly k následujícím závěrům:

 

Dlužník je dostatečně chráněn, jednak obecnými zásdami, na kterých stojí insolvenční řízení, a na jejichž plnění dohlíží insolvenční soud. Dále tím, že písemnosti jsou dlužníkovi doručovány zpravidla zvlášť, tj. o dění v insolvenčním řízení a o zpeněžování majetku ví. Pokud má pochybnosti může dát podnět soudu k dohlédací činnosti, tj., aby se soud zabýval tím, zda správce není ve své činnosti liknavý, zda neporušuje některou ze svých povinností stanovenou zákonem, apod.

 

Při zohlednění situace dlužníka ve výkonu trestu odnětí svobody je dlužník chráněn dostatečně,

a to následovně:

  1. má možnost písemně komunikovat jak se správcem, tak s insolvenčním soudem;
  2. má možnost telefonu těmto subjektům;
  3. má právo na poskytování právní pomoci advokátem za splnění zákonem stanovených podmínek;
  4. má možnost požádat ředitele věznice o rozhovor a v rámci tohoto rozhovoru vznést požadavek na nahlédnutí do insolvenčního rejstříku (úspěšnost žádosti nelze presumovat, musí umožňovat zázemí věznice).

 

Dlužník ve výkonu trestu odnětí svobody není „víc“, než „obyčejný“ dlužník

Jak vidno, dlužník ve výkonu trestu odnětí svobody tedy není něco „víc“, než „obyčejný“ dlužník a nemusí být bez dalšího informován o insolvenčním řízení nadstandartním způsobem.

 

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1931053

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít