Je chybějící datum podpisu na smlouvě důvodem její neplatnosti?

pravniservis24.cz
Kategorie: Právní servis 24 - Právní tipy
Datum: 2. 9. 2015
Tagy: smlouva, platnost smlouvy
Přečteno: 11243x


Podepsali jste smlouvu a následně zjistili, že na této není uvedeno datum jejího podpisu? Máte obavu, že z tohoto důvodu bude smlouva neplatná? Pojďme se podívat na to, jak tomu skutečně je.

Obecně je třeba konstatovat, že datum podpisu na smlouvě nepatří mezi podstatné náležitosti smlouvy. To je takové náležitosti, které pokud chybí, tak je smlouva neplatná. Zákon v žádném případě nestanoví, že by datum podpisu na smlouvě bylo podstatnou náležitostí smlouvy. Proto, když na smlouvě bude chybět datum podpisu, nezmámená to, že tato je neplatná.

 

Smlouva je uzavřena, pokud je smluvní návrh přijat druhou stranou bez výhrad, přičemž bude nutné, aby obsahem smlouvy byly již zmíněné podstatné náležitosti.

 

Datum podpisu na smlouvě vypovídá o tom, kdy byla smlouva uzavřena. Pokud na smlouvě chybí, pak může nastat problém v případě, že bude nutné prokazovat, kdy byla smlouva uzavřena. Typickým příkladem, pro který je datum na smlouvě důležité, je počítání promlčecí lhůty.

 

V případě, že datum bude chybět, bude nutné, aby pokud vznikne mezi stranami spor o tom, kdy byla smlouva uzavřena tento okamžik prokázat. Prokazovat se tato skutečnost bude např. výslechem svědků, kteří byli přítomni uzavírání smlouvy, ale také třeba i z následného jednání stran.

 

S ohledem na shora uvedené tedy pamatujte, že absence podpisu na smlouvě neznamená ještě její neplatnost a je tedy nutné se takovou smlouvou řídit.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2190001

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít