Jaký je rozdíl mezi zločinem a přečinem?

zlocin.jpg
Kategorie: Právní Servis 24, Právní servis 24 - Právní tipy
Datum: 18. 4. 2016
Tagy: zločin, přečin, právní servis 24
Přečteno: 8057x


V současném českém právním řádu rozlišujeme dvě kategorie soudně trestných deliktů – zločiny a přečiny. V trestním zákoníku funguje tedy bipartice trestných činů. U mladistvých je tato úprava odlišná, neboť zákon č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže rozeznává pouze jednu kategorii, a to provinění.

 

Rozdíl mezi zločinem a přečinem

je dán na základě formy zavinění a podle délky trestu odnětí svobody. Rozdíl je tedy dán závažností spáchaného trestného činu.

 

Přečin

Zákon definuje přečin pozitivně jako všechny nedbalostní trestné činy a ty úmyslné trestné činy, na které zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí sazby do pěti let.

           

Zločin

Oproti tomu zločiny jsou vymezeny negativně, a to jako trestné činy, které nejsou přečiny.

Podkategorií zločinů jsou:

zvlášť závažné zločiny, kterými jsou úmyslné trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let. U takového trestné činu je trestná i příprava a trest odnětí svobody je možné mimořádně zvýšit a uložit až výjimečný trest. Podle Nejvyššího soudu pro závěr, že jde o zvlášť závažný zločin, není významná dolní hranice trestní sazby odnětí svobody posuzovaného trestného činu, popřípadě výměra soudem uloženého trestu odnětí svobody, neboť pro zařazení trestného činu do kategorie zvlášť závažných zločinů je rozhodné jen to, zda zákon na něj stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let (3 Tdo 148/2013).

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198286

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít