Jakou formu musí mít plná moc k založení s.r.o?

Jakou formu musí mít plná moc k založení s.r.o?

Velkou diskuzi široké veřejnosti rozpoutalo ustanovení § 441 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, které stanoví, že vyžaduje-li se pro právní jednání zvláštní forma, udělí se v téže formě i plná moc.


Toto ustanovení znamená, že pokud udělíte druhé osobě plnou moc k právnímu jednání, které vyžaduje zvláštní formu – např. notářský zápis, pak i plná moc musí být udělena ve formě notářského zápisu. To znamená zvýšené finanční a administrativní nároky.


Jak to tedy je? 


K této problematice se vyjádřil Nejvyšší soud České republiky ve svém rozhodnutí ze dne 27.11.2014, sp. zn.: 29 Cdo 3919/2014, [Výběr NS 6599/2014].

 

Tento konstatoval, že platí, že není-li pochyb o totožnosti zmocnitele, tj. je-li zcela zjevné, kdo udělil plnou moc, není plná moc neplatná jen proto, že nebyla udělena ve formě notářského zápisu, a to přesto, že byla udělena k právnímu jednání, které musí být podle zákona učiněno ve formě notářského zápisu.

 

V posuzovaném případě byla udělena plná moc s úředně ověřeným podpisem k založení společnosti s ručením omezeným jediným zakladatelem. K jejímu založení vyžaduje zákon o obchodních korporacích zakladatelskou listinu ve formě notářského zápisu. Soudem prvního stupně, jakož i soudem odvolacím, byla konstatována neplatnost plné moci pro nedodržení její formy, tj., že měla být udělena ve formě notářského zápisu, z tohoto důvodu dovodily soudy i neplatnost uskutečněného právního jednání.

 

Zákon o obchodních korporacích v § 6 stanoví, že právní jednání týkající se založení, vzniku, změny, zrušení nebo zániku obchodní korporace vyžadují písemnou formu s úředně ověřenými podpisy, jinak jsou neplatná. Soud k této neplatnosti přihlédne i bez návrhu.

 

Nejvyšší soud konstatoval, že toto ustanovení zákona o obchodních korporacích je ustanovením speciálním ve vztahu ke shora uvedenému § 441 odst. 2 občanského zákoníku. Judikoval k formě plné moci, že k jejímu řádnému udělení postačí, byla-li udělena pouze ve formě s úředně ověřenými podpisy, a to bez ohledu na to, že zakladatelská listina musí být sepsána ve formě notářského zápisu o právním jednání.

 

Ze shora uvedeného plyne, že pokud nebyla plná moc k založení s.r.o. udělena v písemné formě nebo není-li podpis zmocnitele úředně ověřen, je neplatným právním jednáním a soud k této neplatnosti přihlédne i bez návrhu. Není však nutné dodržet formu notářského zápisu.

 





zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazu



Kategorie




Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!



Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1444549

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít