Jaké výdaje protistraně hradíte při prohraném soudu?

soudni-trovy.jpg

Náklady řízení jsou neodmyslitelnou součástí téměř každého soudního řízení. Jedná se o peněžitou částku, která odráží výši vynaložených výdajů v souvislosti s řízením před soudem. Jsou upraveny zejména v občanském soudním řádu, zákoně o soudních poplatcích a advokátním tarifu.


Kdo platí náklady soudního řízení?

 

S náklady řízení jsou neodmyslitelně spjaty tři zásady – zásada zájmová, zásada úspěšnosti a zásada odpovědnosti za zavinění nebo náhodu. Poslední z vyjmenovaných se uplatní pouze výjimečně. Obecně platí zásada zájmová, a to tak že náklady platí v průběhu řízená každý účastník sám za sebe a za svého advokáta. K ní může za splnění určitých podmínek přistoupit zásada úspěšnosti, kdy v rozhodnutí soud určí náhradu nákladů řízení druhému účastníkovi.

 

Co jsou náklady řízení?

 

Občanský soudní řád v § 137 obsahuje demonstrativní výčet nákladů řízení. Jsou jimi například:

hotové výdaje účastníků a jejich zástupců,

- soudní poplatek,

- ušlý výdělek účastníků a jejich zákonných zástupců,

- náklady důkazů,

- tlumočné,

- náhrada za daň z přidané hodnoty,

- odměna za zastupování a odměna pro mediátora podle zákona o mediaci za první setkání s mediátorem nařízené soudem.

 

Jak to je s odměnou za zastupování advokátem?

 

Nejvíce diskutovanou, a velmi často nejvyšší, částkou nákladů řízení je odměna za zastupování. Advokát si může sjednat s klientem smluvní odměnu, soud bude však při přiznání náhrady nákladů řízení postupovat podle mimosmluvní odměny upravené ve vyhlášce č. 177/1996 Sb. (advokátní tarif).

Odměna advokáta se vypočítá podle sazby mimosmluvní odměny za jeden úkon právní služby a odvíjí se od hodnoty peněžitého plnění či ceny věci nebo práva.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 1920105

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít