Jaké systémy vnitřní struktury společnosti zákon rozlišuje?

pravniservis24.cz

Zákon o obchodních korporacích rozlišuje dva základní systémy vnitřní struktury. Druhý systém však dříve účinný obchodní zákoník neznal a fungoval například u evropských společností.


1. Systém dualistický:

V případě dualistického systému se zřizuje:

(a) představenstvo a (b) dozorčí rada.

 

2. Systém monistický:

Zřizuje se:

(a) správní rada a (b) statutární ředitel.

 

Systém si společnost stanovuje ve stanovách společnosti, a tak je možné, aby ho společnost v budoucnu i změnila.

 

Podíváme se blíže na monistický systém:

 

Správní rada má tři členy, nestanoví-li stanovy jinak. To znamená, že může mít i člena jediného. Správní rada je jakousi dozorčí radou systému dualistického. Ustanovení o dozorčí radě se vztahují i na správní radu. Pravidla svolávání a jednání správní rady by měly být upraveny ve stanovách společnosti. Ze svého středu si pak správní rada volí předsedu.

 

Statutární ředitel funguje vedle správní rady, v rámci monistického systému. Je jmenovaný správní radou, která také schvaluje smlouvou o výkonu funkce statutárního ředitele. Jinak platí, že výkon takové funkce je bezplatný. Statutárním ředitele může být i předseda správní rady, přičemž na jeho postavení se přiměřeně použijí ustanovení o představenstvu společnosti. Statutárnímu řediteli náleží obchodní vedení společnosti.

 

Shora uvedené znaky monistického systému jsou pouhým základem pro rozlišení společnosti s takovým systémem vnitřní struktury, nicméně již takto lze tyto dva jednoduše rozlišit.

zpět na úvodní stranu blogu

Hledejte články podle slova nebo výrazuKategorie
Nenechte si ujít už žádný článek - sledujte nás na Facebooku!


Nebo se přihlašte k odběru článků a novinek přímo na Váš email!Štítky


Archiv


Statistiky

Článků 294
Přečtení 2198250

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavřít